«
  1. Anasayfa
  2. Eğitici Masallar
  3. MUTLU ET- MUTLU OL OYUNU

MUTLU ET- MUTLU OL OYUNU

MUTLU ET MUTLU OL OYUNU

Mutlu Et – Mutlu Ol Oyunu / Eğitici Dini masallar

“Mutlu Et – Mutlu Ol Oyunu” adlı bu eğitici dini masallar, yaş gruplarına özel bir deneyim sunuyor. Her yaşa uygun diliyle 3, 4, 5 ve 6 yaşındaki çocuklara hitap eden bu hikaye, Yusuf’un okula gitmek istememesi ve gün içinde yaşadığı dönüşümü anlatıyor. Ebeveynler için ideal bir seçim olan “Yusuf’un Okul Macerası”, çocuklara nezaketin ve pozitif iletişimin önemini anlatıyor. Hem dinleyin hem de izleyin; bu hikayeyi sesli olarak dinlemek veya videolarını izlemek mümkün.

Dini masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

mutlu et oyunu


“Size bir selam verildiği zaman ondan daha güzeliyle veya aynı selamla karşılık verin.” Nisa Suresi 86. Ayet

Saat sekiz olmuş ve okula gitme saati gelmişti ama her zamanki gibi Yusuf’un canı okula gitmek istemiyordu. Üstelik bugün sevmediği dersler vardı. Özellikle de matematik dersini hiç sevmiyordu. Öğretmenini çok sert buluyordu.

Bütün bu duygularını kendisini uğurlamak için kapıda bekleyen annesine anlatıverdi bir çırpıda. Annesi “Yusufçuğum, seninle bugün ‘mutlu et, mutlu ol oyunu’ oynayalım mı?” deyince, merakla “Nasıl bir oyun bu?” diye sordu.

“Karşılaştığın herkese ama herkese içtenlikle ve güler yüzle selam ver. Hâlini hatırını sor. Bakalım akşam kendini nasıl hissedeceksin?” Annesini dinledi Yusuf.

Karşılaştığı ilk kişi apartman görevlisiydi, yerleri siliyordu. “Kolay gelsin Ercan Amca, mis gibi kokuyor binamız.” “Sağ olasın paşam, Allah zihin açıklığı versin.”

Dedesi gibi kendisine “Paşam” demişti. Çok mutlu oldu. Servis de gelmişti işte. Binerken servis şoförüne selam verdi. Aaa! Sol elinin başparmağı sargılıydı.

“Hayri amca geçmiş olsun, parmağına ne oldu?” “Sağ ol koçum! Ufak bir kaza, önemli bir şey yok, şükür” Okula geldiklerinde ilk karşılaştığı kişi matematik öğretmeniydi. Selam verip vermemekte kararsız kaldı.

Bir cesaretle, “Günaydın öğretmenim, takımınız çok yakışmış.” dedi. “Günaydın Yusufçuğum, ben de senin şu çantana bayılıyorum.” Çantasına baktı; oysa alırken pek de beğenmemişti.

Öğretmeni bunları söylerken gözlerinin içine bakarak başını okşamıştı. Çok mutlu oldu. Aslında hiç de asık yüzlü bir adam değildi. Sınıfa girdi, neşeyle arkadaşlarına selam verdi. Onu böyle neşeli görmeye alışkın olmayan arkadaşları hem şaşırdılar hem sevindiler.

Günü bitirip eve dönüş vakti geldiğinde herkesle vedalaştı. Servisten indiğinde bir el dokundu omzuna, “Selamün aleyküm yakışıklı, okuldan mı?” “Aleyküm selam İlyas amca, evet okuldan geliyorum.”

“Aferin sana, aman iyi çalış derslerine! Gerçi söylemeye gerek yok. Maşallah gözlerinden zekâ fışkırıyor.” Gülümsedi Yusuf, çok hoşuna gitmişti bu iltifat. “Sen nereye gidiyorsun İlyas amca?” “Camiye gidiyorum.”

Aniden aklına bir fikir geldi Yusuf’un. Koşarak eve geldi, zile bastı. Kapıyı açan annesine:

-Selamun aleyküm anneciğim.

-Aleyküm selam canım.

-İlyas amca camiye gidiyor. Ben de abdest alıp onunla gidebilir miyim?

-Tabi gidebilirsin. Bana da dua et. Çok mutluydu Yusuf çok…

Yazan ; Rukiye OKLAN


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *