«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. ALLAHIN GÜZEL İSİMLERİ

ALLAHIN GÜZEL İSİMLERİ

dini çocuk hikayeleri

En Güzel İsimler Onun / Dini Çocuk Hikayeleri

Dini çocuk hikayelerin den , Eğitici dini masalımız Allah’ın En güzel isimleri masalımız çocuklarınıza Ahlaki ve dini değerleri öğretmeyi amaçlayarak yazılmış tır sitemizde dini çocuk hikayeleri, dini masallar ve islami masallar okuya bilir, Eğitici dini masalımızı Allta Bulunan Dini Masal videosu ile Dinleye bilirsiniz.

Çocuklar İçin Dini Hikayeler masalımızı  Dini Masal Videosu İle Dinlemek İstermisiniz?dini masallar


Büyük Teyzesi “İstersen ben tespih çekerken sen de bu kitabı okumaya başla. Bu kitapta Allah’ın isimleri anlatılıyor. En güzel 99 ismin açıklamaları var. Okuman bitince istersen bana da anlatırsın” dedi.

Camın karşısındaki koltuğa oturup büyük teyzenin gösterdiği yerden okumaya başladım. En güzel isimler Allah’a aittir, diye başlıyordu. Allah’ı tanımamıza yardımcı olacak 99 güzel isim. Dua ederken de söyleyebileceğimiz birbirinden güzel ve anlamlı isimler.

Güneş diz kapaklarıma vuruyordu. Ellerimi dizlerimin üzerine koyup parmaklarımı açtım. Fakat Parmaklarımı biraz yukarı kaldırınca gölgeleri eteğimin üzerine düşüyordu. Parmaklarımı hareket ettirdim.

Gölgeler uzuyor veya kısalıyordu. Uyandım. Büyük teyze üzerimi örtmüş. Çünki Kitap okurken oturduğum yerde uyuyakalmışım. Ama Nasıl uyuduğumu bile anlamamışım. Kalktım ve gidip büyük teyzeyi buldum. Yine elindeki bir şeylerle uğraşıyordu. Büyük teyze hiç boş durmuyordu.

— İçin geçmiş güzel kızım, azıcık uyuyuverdin orada.
— Çok oldu mu? Yok, yok. Çok sayılmaz.
— Bu kitap çok güzelmiş büyük teyze. Allah’ın isimlerini çok güzel anlatıyor. Bazı isimlerin açıklamasını okuyamadım, ama okuduklarımın hepsi birbirinden güzeldi.
— Öyledir yavrum, Allah güzeldir, isimleri de güzeldir. Sen en çok hangi ismi sevdin bakalım?

— Rahman ismini çok sevdim. Allah herkese karşı merhametli. Rahman ismi beni de içine alıyor yani, Allah bana da merhamet ediyor, beni seviyor. Her zaman iyiliğimizi istiyor. Sonra Vedud ismi de çok güzel. Rabbimin bizi sevdiğini bu ismi de anlatıyor. Biz de en çok onu sevmeliymişiz. Kalbimiz Allah’ı sevdikçe huzur duyarmış. Sabır ismi de çok güzel. Bu ismi duyunca biraz utandım. Çünkü ben bazen sabredemiyorum. İstediğim hemen olsun istiyorum. Allah’ımız ise çok sabırlı, çok sabredenmiş. Artık ben de daha sabırlı olmaya karar verdim.

— Aferin evladım. Cenab-ı Hakk da sabreden insanları sever. Zaten sabır demek güç demektir. Yani ancak güçlü olan sabredebilir. Ancak kendine hâkim olabilen sabreder.

— Ben de daha küçükken oruç tutmaya sabredemiyordum. Susayınca hemen su içiyordum ama şimdi büyüdüm. Geçen sene tam gün oruç tutabildim. Hem de bütün Ramazanı.

— Evet yavrum, ama çocukların oruca alışmak için yarım gün tutmaları da güzeldir.

— Büyük teyze, Allah’ın isimleri gerçekten de çok güzelmiş. Sonra okumadıklarımı da okuyacağım.

— Tabi yavrum, müsait vaktinde oku. Hatta ara sıra yine aç oku, için sıkılınca da oku, ferahlık hissedersin.

— Allah’ın isimlerini bilince onu tanımış olur muyuz?

— Allah’ı tanımak biraz da kalpte olur yavrucuğum. Çünki Allah’ı sever, onun yap dediklerini yapar, yapma dediklerini yapmazsan onu tanımaya başlarsın. Kalbin sadece onun rızasına, memnuniyetine göre ayarlanmış bir pusula gibi olur.

— Zaten sevince yapma dedikleri yapılmaz değil mi? Ben annemi sevdiğim için onun sevmediği şeyleri yapmıyorum. Hatta onun sevmediklerini ben de sevmiyorum. Peki, büyük teyze, Allah’ı en çok kim sever?

— Tabi ki Peygamber Efendimiz sevmiştir evlâdım. O, Allah’ı kendine tek dost edinmiştir. Dünyadaki nice sıkıntılara onun rızası için katlanmıştır, ve O İnsanları da hep doğru yola yani Allah’ın emrettiği yola çağırmıştır.

— Ben Allah’ımı da Peygamber Efendimizi de çok seviyorum o zaman.

— Tabi yavrum, sev tabi ki. Peygamberi seveni Allah da sever. Haydi Şimdi balkona çıkalım mı? Temiz hava alalım, iyi gelir.

— Olur, çıkalım.

— Ben sana şerbet de getireyim, ister misin?…

Yazan: Rabia Gülcan

Yorumlarınız bizim için çok önemli.. Yorum Eklemeyi Unutmayın!

Diğer Hikayelerimizi de Keşfedin!

Allah’ın Yarattığı En Güzel Varlık; İnsan

Çocuk Zekâtı – Eğitici Dini Masallar

Peygamber ve Yetim Çocuk

Allahı Çok seviyorum

kocaman bir kalp


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları

 Sitemizde yayınlanan masallarımızı Youtube Baba Masalları  linkini tıklayarak Dinleye bilir ve Baba masalları Kanalımıza abone olabilirsiniz! Bildirimlerin gelmesi için “ZİLİ” (🔔) açmayı unutmayın.

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Symbat

    Merhaba.Ben sizlerin massallarınızı kazak diline çevirmek istiyorum.Izin verir misiniz?