«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. BİR BEBEK MASALI

BİR BEBEK MASALI

dini masallar

Evimizde Yeni Bir Bebek Var (Dini Masallar)

Minik yürekleri sevgiyle sarıp sarmalayan, çocukların merakla dinlediği dini masallar dünyasına hoş geldiniz! “Evimizde Yeni Bir Bebek Var” uyku masalları, çocukların hayal gücünü beslerken aynı zamanda değerli dini öğretileri sunuyor. Sayfalar arasında çocuklar, sevgi, paylaşım, saygı gibi önemli değerleri masal kahramanlarıyla birlikte keşfedecekler. Keyifli okumalar!”

Eğitici dini masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

dini masallar


 “Biz insana anne babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Çünkü annesi onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır.” (Lokman Suresi, 14. ayet)

Aslı, bir tatil günü sabahında pencereyi açıp dışarı baktı. Güneşin doğmuş ve etrafın güneş ışığını görünce Allah’a şükretti. Tatil günlerinde annesi genellikle onu bahçeye ya da büyük anne,babasının ziyaretine götürürdü. Yatağını düzeltirken Ne güzel bir gün!” diye mırıldandı.

Odasından çıkıp mutfağa gitti. Kahvaltıyı hazırlamış olan annesini öperek, “Hayırlı sabahlar anneciğim, bugün nereye gidiyoruz; bahçeye mi, yoksa büyük anne,babamı ziyarete mi?” diye sordu. Annesi gülümseyerek șöyle dedi: “Kızım, ben bugün kendimi yorgun hissediyorum, dışarı çıkamayacağım.”

Aslı bir an üzülüp sonra şöyle söylenmeye başladı: “Hamileliğinden olsa gerek annem yorulmaya başladı. Benimle dolaşmaya çıkamayacak. Daha fazla dinlenme ihtiyaci duyuyor. O halde ona yardım etmem gerekir. Çünkü Yüce Allah’ımız şöyle buyuruyor:

“Biz, insana, anne babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir.”

Akşam olunca Aslı, babasına şöyle dedi: “Babacığım! Ben annem için çok üzülüyorum, hasta görünüyor. Sanırım doktora görünmesi gerekiyor .” Babası gülümseyerek, “Endişelenme kızım, hamilelik döneminde kadınlarda bunların olması normaldir.” dedi.

Babası Aslı’ya Yüce Allah’ın, “Biz insana, anne babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. çünkü annesi onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır.” (Lokman Suresi,14) ayetini okuyunca yüzünde mutluluk belirdi ve gülümsedi.

Babası, annesinin hamilelik sebebiyle yorulabileceğini, güç ve takatten düşebileceğini söyleyerek ona yardım etmesi gerektiğini hatırlattı. Aslı annesinin boynuna sarılıp onu öptü ve șöyle dedi: “Anneciğim! Seni çok seviyorum.

Ama Kardeşim ne zaman doğacak? Onu görmek ve kucağımda taşımak için sabırsızlanıyorum. Ayrıca Onu çok seveceğime ve bakımında sana yardım edeceğime söz veriyorum. Annesi șöyle dedi: “Umit ederim kardeşin de senin gibi güzel ve sevimli olur bir tanem.”

As kardeşinin yüzünü göreceği günü hayal ederek sabırsızlıkla beklemeye başladı. Kardeşinin kendisine benzeyip benzemeyeceğini düşünüyordu. Acaba kendisi kardeşini sevdiği kadar kardeşi de onu sevecek miydi? Doğacak bebek kız olursa ne güzel olurdu! işte o zaman dünyanın en sevimli iki kız kardeşi olurlardı!

Günlerden bir gün Aslı okuldan dönünce dedesini evde yalnız buldu. Dedesine annesinin nerede olduğunu sordu. Dedesi, “Yavrucuğum endişelenme. Annen inşallah akşamleyin küçük kardeşin ile beraber dönecek. Yüce Allah’tan onlar için sağlık ve afiyet dileyip bekleyelim.” diyerek sevinçli haberi verdi.

Aksam saatlerinde kapı çalındı. Aslı büyük bir heyecanla kapıyı açtı. Babasının kucağında mavi battaniyeye sarılı bir şey vardı. İçindekini görmeye çalıştı. Bir de ne görsün! Küçük yüzlü, pembe yanaklı, gözleri kapalı bir bebek. Aslı şöyle dedi:

“Sübhanallah! Ne kadar güzel! Babacığım ne olur onu taşımama izin ver. Ne kadar sevdigimi ve özlediğimi ona söylemek istiyorum.” Sonra birden annesini hatırladı ve yanina giderek yanaklarını öptü, geçmiş olsun dileğinde bulundu. Kendi kendine de şunları söylüyordu:

“Su andan itibaren gündelik maceralarımı ve oyunlarım paylaşacak birisi var. Yarında kardeşimin ne kadar sevimli olduğunu arkadaşlarıma anlatacağım. O benim canim kardeşim çünkü.”

Hikayenin Öğrettikleri

1) İnsanın annesine iyilikte bulunması iyiliklerin en yücesidir. Çünkü anne, çocuğunu dokuz ay karnında taşımıştır. Onu doğurana kadar da birçok sıkıntı ve zahmete katlanmıştır. Doğumundan sonra da onun bakımını üstlenmiş, hastalandığında başında uykusuz gecelemiştir. Onun sıkıntıların giderip gelecek hayatında da başarılı ve mutlu olması için daima dua etmiştir.

2) Her çocuğun anne, babasının rızasını kazanmaya çalışması gerekir. Çünkü Allah’ın rızası, anne, babanın rızasına bağlıdır. 

3) Küçük kardeşlerimizi sevmemiz, onlara yardım edip ihtiyaçlarını gidermemiz gerekir. Bunun yanı sıra büyük kardeşlerimize de saygı göstermemiz gerekir.

Bir ayet bir masal ,dini çocuk masalını oku duğunuz için teşekkürler.


“Okuduğunuz  Dini masallar ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın! Sizden gelen yorumlar, masallarımızı daha da güçlendirecek ve diğer okuyucularımızın deneyimlerini zenginleştirecektir. Masallarımızın size kattığı anlam ve duyguları bizimle paylaşarak bu büyülü dünyayı hep birlikte daha da renklendirelim. Yorumlarınızı merakla bekliyoruz!”


Diğer Masallarımızı da Keşfedin!

Masal Oku
HADİS ÖĞRENİYORUM/ Dini Masallar
ASLI’NIN HAYALLERİ
FAREDEN KORKAN ASLI
HADİS ÖĞRENİYORUM/ Dini Masallar
Yalancı Çoban Masalı Oku
Şu Sınavlar Neden Var Ki
RABBİNİ ARAYAN ÇOCUK


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)


 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Mehdiye

    Çok teşekkür ederiz. Ben çocukken böyle güzel masallar, masalların içindeki anlamlı tek bir cümle bile benim hayatıma dokunuyordu ve şimdi benim iki kızım var çok büyük dualarla okuyorum. Teşekkür ederim tekrar.

  2. rana

    lütfen böyle sevgi dolu ve yaradan sevgisi olan masallarınız devam etsin. çok güzel masallarınız. :)