«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. FAREDEN KORKAN ASLI

FAREDEN KORKAN ASLI

eğitici dini masallar

Fareden Korkan Aslı / Eğitici Dini Masallar

Eğitici Dini Masallar arıyorsanız, Fareden Korkan Aslı tam size göre! Eğitici Dini Masallar ve çocuk masalları kategorilerinde yer alan bu özel masal, küçük okuyucularımıza değerli hayat dersleri sunuyor. Fareden Korkan Aslı’nın heyecan verici serüveninde, çocuklarınız hem eğlenecek hem de önemli değerleri öğrenecek. Hemen okumaya başlayın ve masal dünyamıza katılın!

eğitici dini masallar


Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla ; Ben, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a dayandım. Çünkü yürüyen hiçbir varlık yoktur ki, O, onun perçeminden tutmuş olmasın. Şüphesiz Rabbim dosdoğru yoldadır.  Hud Suresi 56. Ayet

Gecenin ilerleyen vaktinde Aslı bir hışırtı sesi ile uyandı, Sesi duymazlıktan gelip  Tekrar uyumaya çalıştıysa da  ses Daha da arttı.

Yatağından kalkıp ışığı açınca Ses birden kesildi. Fakat Işığı kapatır kapatmaz Sesi Tekrar duydu. Yatağına döndü, Endişe ve korku içinde Tekrar uyumaya çalıştı.

Ertesi gün, Aslı kitaplığını düzenlerken, Çektiği Kitabın arkasında Bir minik fare gördü, Aslı korkudan irkilerek ” fare fare İmdat, ” Diye bağırmaya, Elinde ne varsa Hepsi de etrafa atmaya başlamıştı.

Evdekiler Aslı’nın yanına koştuklarından Yüzünün Solgun, Vücudunun Korkudan titrediğini gördüler.  Kardeşi Semih Fareyi nerede gördüğünü sordu Aslı’ya, Aslı eliyle işaret ederek kitaplıkta diye cevap verdi.

Annesi Korku ve endişe sindirmek için Aslı’yı kucaklayıp, Başına okşamaya başladı. Babası ve Semih Fareyi bulmak için aramaya başladılar.

Biraz sonra babası Elinde fare ile Odadan çıktı. Fareyi poşete koydu ve gülerek Aslı’ya, Zavallı Minik fare Galiba yolunu kaybedip senin kitaplığına sığınmış, Bu kültürlü bir fare olsa gerek.. Sonra Dışarı götürmesi için Poşeti Semih’e verdi.

Semih Dışarıdan döndüğünde, Aslı korkusunu hala üzerinden atamamıştı ve Bundan dolayı Semih’e bir şey sormaya cesaret edemiyordu. Semih Kurnaz bir eda ile bakarak, Fareden bu kadar korktuğunu bilmiyordum.

Hatırlıyor musun , Dün pencere kenarında Duran kediyi gördüğünde bağırmıştın da Kedi korkup kaçmıştı. Bunlar küçük yaratıklar, Senin değil Onların senden korkmaları gerekir.

Aslı kardeşi Semih’in sözünü düşünür, Kendi kendine şöyle söyler; ”Kardeşim benden küçük olmasına rağmen, Fareden korkmuyor, Ben neden bu kadar korkuyorum, Bir yolunu bulup da bu korkudan kurtulmalıyım.”

Kısa bir düşünceden sonra Küçük yaratıklara karşı tavrını değiştirip Korkmaması, Bu tür olayları alışması gerektiğine karar verdi.

Aslı küçük bir Hayvancık Alıyor

Akşam olup Bütün aile bir araya gelince, Babası ”Kızım, Dünkü olaydan dolayı Hala korkuyor musun. Aslı ”Hayır Babacığım şu an korku üzerimden attım, Farenin Benden küçük olduğunu, Benim değil asıl, Onun benden korkması gerektiğini düşünüyorum ”.

Bunun üzerine babası ” Çok doğru söylüyorsun kızım, Bu yaratıklar bize zarar veremeyecek kadar küçükler Allah’a güvenip dayandığımız takdirde, O bizi Her türlü kötülükten koruyacaktır.

“Yüce Allah Şöyle buyurmaktadır; Ben Benim de Rabbim sizin de rabbiniz olan Allah’a dayandım, Çünkü hareket eden Hiçbir varlık yoktur ki, Onun perçeminden tutmuş olmasın”.

Bunları dinleyen Aslı’nın, Kendine olan güveni ve cesareti artarak. Babasına ” Babacığım, Küçük beyaz bir tavşan alıp Ona bakalım mı?”, Babası ”Bu güzel bir fikir, Bu sayede korkundan da kurtulmuş olursun, Çünkü sen tavşanı sevimli buluyorsun, Yarın satın alalım inşallah”.

Ertesi gün babası içinde bir tavşan olan kafesle eve döndü.  Tavşanı gören Aslı çok sevindi, Kısa bir kararsızlıktan sonra Tavşanın yanına yaklaşıp, Hayran hayran onu seyretmeye başladı.

Daha sonra tavşana Yiyecek, içecek hazırladı. Bir yandan da Onu izlemeye devam etti. Kısa zamanda aralarında bir dostluk oluşmuştu. Aslı Hoş ve sevimli hayvanlardan Daha önce ne kadar korktuğunu, Her hatırladığında kendi kendine çok gülüyordu.

eğitici dini masallar ile ilgili Değerlendirme

Değerli arkadaşlar, Sizce bu hikayeden Neler öğrendik, isterseniz kısaca bunlara değinelim.

  • ilk olarak; Allah insanı yaratmış ve Onu bazı duygularla donatmıştır. Korkmak, Üzülmek, sevinmek gibi
  • İkinci olarak; Korku duygusu Olumsuz gibi görünse de Öyle değildir. Dikkat edilirse görülecektir ki, insan Korku duygusu sayesinde Kendini Tehlikelere karşı korumaktadır.
  • Üçüncü olarak; Bütün kainatı yaratan Yüce Allah’tır, Her şeyin İdaresi de Onun elindedir. Bize düşen zararlı varlıkların Zararlarından korunmak için Ona dua etmektir. Ona dayanıp, Güvenmektir
  • Son olarak; Zararsız, uysal hayvanlardan korkmamalıyız, Onlara merhamet ve şefkat göstermeliyiz. Zararlı hayvanlardan ise Uzak durmalıyız, Ve unutmamalıyız ki, Bütün varlıkları Allah yaratmıştır. Bu yüzden Hiçbir canlıya
    Zarar vermememiz gerekir.

Değerli arkadaşlar eğitici dini masallar dan Fareden korkan Aslı Masalımızı okuduğunuz için teşekkürler. Bizler için en büyük ödül yazacağınız yorumlardır, Merakla bekliyoruz..


Bu Masallarımızı Okudunuz mu?


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *