«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. RAMAZAN ORUCU

RAMAZAN ORUCU

dini çocuk masalları

RAMAZAN ORUCU / Sabrın Güzelliği

Dini Çocuk Masalları

“Ramazan Orucu / Sabrın Güzelliği” adlı özel Dini Çocuk Masalları‘nı paylaşıyorum. Bu Çocuk masalı, içerdiği anlamlı ayetlerle çocukları sabrın ve ibadetlerin güzelliklerini aktaran bir yolculuğa davet ediyor. Dini çocuk Masalları, minik yürekleri değerli dini öğretilerle buluştururken aynı zamanda çocuklara sabır, hoşgörü ve paylaşmanın önemini aktarıyor.

Masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

ramazan orucu


Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla, Ey iman edenler oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı, o umulur ki korunursunuz  Bakara Suresi 183. ayet

Allah gizlediğinizi de açıkladığını da bilir.  Nahl Suresi 19. ayet

Bu yıl Ramazan ayı Yaz mevsimine denk gelmişti, şiddetli sıcağa rağmen insanlar bu mübarek ayı büyük bir coşkuyla karşılayıp ibadete yöneldi Çünkü Ramazan ayı Rahmet mağfiret ve günahlardan Kurtuluş ayıydı,

Semih o gün yorgun bir şekilde okuldan döndü üstünü değiştirip elini yüzünü yıkadı, oruç tutuyordu ve çok susamıştı, susuzluğun unutmak için kitap okumaya karar verdi, Ne var ki unutmaya çalıştığı su aklından hiç çıkmıyordu.

Bu sırada annesi bu mutfakta iftar yemeği için hazırlık yapıyordu semih annesinin yanına giderek iftar vaktine ne kadar zaman kaldığını sordu annesi Yaklaşık beş saat.

İstersen bu sırada ödevlerini yapıp kur sen bilirsin, Semih sürenin uzun olduğunu ve bu zaman içinde susuzluğun unutturacak bir şeyler ne uğraşması gerektiğini düşündü ,ödevlerini yapmak için odasına doğru yürümeye başladı ve bu sırada ablasını gördü, ödevlerini yapıyordu

-Ablacığım ben çok susadım hiçbir şey kendimi veremiyorum Fakat sen rahatça ödevlerini yapabiliyorsun

Ablası :

-sabırlı olmaya çalışman gerekir  Semih, Çünkü orucun Hikmet ve faydalarından birisi de budur.

Semih tekrar mutfağa dönüp annesine çok yorgun olduğunu söyledi , annesi yanaklarını okşadı ve rahatlayıp kendine gelebilmesi için abdest almasını tavsiye etti.

Semih abdest almak için musluğu açtı yüzünü yıkadı birden sudan içmek istedi ve kendi kendine şöyle söyledi, “Şu an su içsem kimse bunu fark etmez” , bardağı doldurup ağzına götürürken annesi geldi.

onu elinde bir bardak suyla gören annesi ne yaptığını anlamaya çalıştı, ne yapmaya çalıştığını sordu, semih heyecanlanarak abdest almaya çalışıyorum anneciğim Dedi.

Annesi bir insan bir bardak suyla abdest alabilir mi diye sorunca, yüzü kızarıp tandı sonra ağlayarak, Ben artık dayanamayacağım canım su istiyor dedi.

annesi gülümseyerek:

-Ramazan orucu İslamın şartlarından olup Biz müminlere farz kılınmıştır, Yalnız da olsan Allah seni görmektedir.

Yüce Allah şöyle buyuruyor :

” Ey iman edenler oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı umulur ki korunursunuz…”

Aynı zamanda oruç bize sabırlı olmayı öğretir, Böylece ihtiyaç sahiplerinin çektiği sıkıntıları anlamamıza vesile olur,bu nedenle bize verdiği nimetlerden dolayı Allah’a şükredip fakir ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmemiz gerekir.

Semih utanarak, Bu anlattıkların çok güzel anneciğim yaptığım hatayı tekrar etmeyeceğim ve sabredeceğim. fakat benimle alay etmemesi için bu olaydan ablama bahsetme.

Annesi gülümseyerek Endişelenme ablanın haberi olmayacak dedi. semih annesine teşekkür ederek yemeğin hazırlanmasında ona yardım edeceğini söyledi..

Bu sırada ablası mutfağa girdi ve akşama kadar sabredip edemeyeceğini sordu, Semih Ben kendimi iyi hissediyorum orucumu tamamlayabilmek için de Allah’tan yardım diliyorum ……..

Değerli arkadaşlar dinlediğimiz Bu  Dini Masal bizlere neler anlattı ? Neler öğrendik? kısaca bunlara değinelim mi ….

ilk olarak Ramazan orucu İslamın şartlarından biridir, Yüce Allah bizden öncekilere orucu farz kıldığı gibi bizi de farz kıldı, Bundan dolayı Müslümanın gücü yettiği sürece bu ibadeti yerine getirmemiz gerekir.

ikinci olarak,orucun maddi ve manevi birçok faydaları vardır, manevi faydalarından şunları sayabiliriz, insana sabırlı hoşgörülü ve affedici olmayı öğretir, maddi faydaları ise sindirim sisteminin dinlenmesini ve iç organlarının düzenli çalışmasına yardımcı olur..

üçüncü olarak. oruçlu kimsenin sabırlı olması ve güzel ahlak sahibi olması gerekir. bunun yanı sıra, Yüce Allah’ın bütün insanların kalplerinden geçeni bildiğini düşünmesi gerekir.

son olarak, kim, insanlar çok istemelerine rağmen sağlık problemleri nedeniyle oruç tutamazlar. sağlıklı olanların oruç tutmaları ne kadar güzel bir imkan dır…


“Okuduğunuz masallarla ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın! Sizden gelen yorumlar, masallarımızı daha da güçlendirecek ve diğer okuyucularımızın deneyimlerini zenginleştirecektir. Masallarımızın size kattığı anlam ve duyguları bizimle paylaşarak, bu büyülü dünyayı, hep birlikte daha da renklendirelim. Yorumlarınızı merakla bekliyoruz!”

Yolculuğa Hazır Mısınız? Diğer Masallarımızı da Keşfedin!

RAMAZANIN DİLİ
ORUÇ KUŞU
Oruç Tutuyorum
SABRIN MEYVESi
Abdest Nurdur
RABBİNİ ARAYAN ÇOCUK


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *