«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. Oruç Tutuyorum

Oruç Tutuyorum

eğitici dini masallar

Oruç Tutuyorum / Eğitici Dini Masallar

Yeni masalımız, Eğitici dini masallar kategorisinde, Ramazan ayı ile ilgili masal, oruç nedir, oruç nasıl tutulur, sahur vakti, imsak vakti konularını eğlenceli bir biçimde işleyen oruç ile ilgili masallar, oruç masalı. Masalımızı Allta Bulunan Dini Masal vidosu Dinleye bilirsiniz.


Sevgili Günlük,

“Gümbe de güm, gümbe de güm güm” sesiyle yatağımdan fırladım. İlk önce ne olduğunu anlayamadım, uyku sersemiydim sanırım. Bir müddet etrafıma baktım, etraf karanlıktı. Yatağın içinde niye kalktım diye düşündüm.

Sahura kalkma zamanının geldiğini anladığımda, içim sevinçle doldu. Dışarıdan dan dan diye tuhaf sesler geliyor, ne olduğunu anlayamadım.

Yarın Ramazan’ın ilk günü, oruç tutacağız, o kadar heyecanlıyım ki… Aile fertleri teker teker kalkmaya başlamış. Gürültüleri odama kadar geliyor. Ben de terliklerimi giyip, mutfaktan gelen güzel kokuları takip ettim.

Annem çoktan uyanmış, sofrayı hazırlamış, börekleri pişirmiş. Ne güzel bir sahur vakti. Dedem, babaannem, annem, babam, kardeşlerim, hep birlikte sofradayız. Dışarıdan gelen bu ses de ne, diye sordum.

Dedem, “Davul sesi kızım, bizi sahura kaldırmak için davulcu sokak sokak davul çalarak geziyor,” dedi. Ayşe “Hiç hoş gelmiyor bu ses” dedi. Dedem “Önceden çok daha güzel çalardı Ramazan davulcuları bir de mani söylerlerdi. Ben size söyleyeyim bir tane.

Ramazan’ım merhaba Bizlere verdin sefa Rabbimize hamdolsun Her nefeste bin defa.” Maniyi okuduktan sonra dedem, sonra “Şükür kavuşturana, bir Ramazan’a daha kavuştuk elhamdülillah, dedi gülümseyerek”. ” Yamazan kim, bize mi geldi?” dedi Burak. Hepimiz çok güldük.

Annemin çayları koymasını beklerken, dedemin anlattıklarını dinlemek o kadar güzeldi ki. “Şimdi imsak ve iftar vakti arasında yemeden içmeden duracağız çocuklar.

Ama oruç sadece aç kalmak değil, dilimizden kötü söz çıkmaması, elimizi kötülüklerden uzak tutmak, insanlarla iyi geçinmek demek. Sakın unutmayın, bunların hepsine dikkat edeceğiz”.

“İmsak ne demek dede”, dedim. “Birazdan sabah ezanı okunacak, yemeyi içmeyi bırakıp oruca başlayacağız, işte o vakte “imsak” “denir. Akşam ezanı okunduğunda, orucumuzu açtığımız zamana ise “iftar” deniyor.

Ben bunu biliyorum. Ama bazen isimlerini karıştırıyorum işte. Bu arada sadece sağlıklı olan Müslümanlar oruç tutabiliyorlarmış. Yolculuğa çıkınca ya da hastalanınca oruç ertelenebiliyormuş”.

Aklıma bir şey takıldı, peki insanların hastalıkları kalıcı ise ne yapacaklardı? Yani oruç tutamayacak kadar hastalarsa ve bu hastalık iyileşmiyorsa ne olacaktı? Dedem bunu da anlattı: “Hasta olan insanlar tutamadıkları her gün için yoksullara para veya yiyecek yardımı yaparlar.

Babaannem de orucun vücudumuza faydalarını anlattı: “Vücudumuz hiç durmadan çalışır. Midemiz doluyken, sindirim sistemimiz çalışıp duruyor. Oruç tuttuğumuzda, bir sene boyunca durmadan çalışan organlarımız dinlenmiş oluyor. Ne kadar da doğruydu. Sağlıklı olmak için senede sadece bir ay oruç tutmak gerekiyordu işte. Ve tabii Allah emrettiği için”.

Bu arada Burak, -“Yayın ben de oyuç tutacağım”, dedi. Annem, “Oğlum sen daha çok küçüksün”, dediyse de dinletemedi. Babaannem, “Bırak kızım tutsun. O da yarın öğlene kadar tutar orucunu. Yarım gün ile başlasın ki, bünyesi alışsın”, dedi.

Küçüklüğüm geldi aklıma. Ben de yarım gün tutmuştum çok küçükken. İki dakikada bir “Tamam mı yiyebilir miyim?” diye sormuştum. Bakalım Burak ne yapacak? Babam, “Betül hatırlıyor musun? Yanlışlıkla bir bardak su içmiştin de, akşama kadar ağlamıştın”, dediğinde hepimiz çok güldük.

Çok küçüktüm ve oruç tutuyordum. Sokakta oynamıştım ve çok susamıştım. Yanlışlıkla bir bardak su içtim ve farkına varınca da ağlamaya başladım. Hâlbuki yanlışlıkla yiyip içildiğinde oruç bozulmuyormuş, nereden bilebilirdim ki. Bu arada Dedem, ” Hadi bakalım niyet edelim”, dedi.

İmsak saati yaklaşmıştı ve ezan okunmak üzereydi. Oruca başlamadan önce niyet etmek gerekiyordu. Dedem “Niyet ettim Allah rızası için, Ramazan orucunu tutmaya”, dedi. Biz de tekrar ettik.

İmsak vakti girince yemeyi içmeyi, kestik ve ilk gün orucumuza başlamış olduk. Allah kabul eder inşallah…


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları


Eğitici masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

oruç tutuyorum


 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *