«
  1. Anasayfa
  2. Klasik Masallar
  3. Kurşun Asker Masalı

Kurşun Asker Masalı

kurşun asker masalı

Kurşun Asker Masalı – Dünya Masalları

Kurşun Asker Masalı, dünyaca ünlü yazar Hans Christian Andersen tarafından yazılmış bir klasik masaldır. Bu Klasik Dünya masalı, tek bacaklı bir kurşun askerin, kağıt bir balerine olan aşkını anlatıyor. Kurşun Asker Masalı, her yaştan okuyucunun masal oku yarak keyif alacağı güzel bir hikayedir. Masalımızı altta bulnan Masal videosu ile dinleye bilirsiniz.

kurşun asker videosu


Bir zamanlar 25 tane kurşun asker vardı. Küçük askerler kırmızı ve mavi üniformaları ile çok sevimli görünüyorlardı. İçlerinden birinin tek bacağı yoktu.

Kurşun askerler bir çocuğun doğum gününde hediye olarak verildiler. Çocuk, sevinç içinde hediye paketini babasının elinden aldı. İçinde ne olduğunu çok merak ediyordu.

Çocuk kutunun içindeki kurşun askerleri görünce gözlerine inanamadı. Hayranlıkla onları masanın üzerindeki diğer oyuncakların yanına koydu.

Oyuncakların arasında tek bacaklı bir kurşun asker de vardı. Çocuk bu oyuncağı diğerlerinden daha çok sevdi.

Oyuncakların arasında bir de balerin bulunuyordu. Güzel balerin tek bacağının üzerinde dans ediyordu. Kurşun asker başlangıçta onun da kendisi gibi tek bacağı olduğunu düşünüyordu.

O gece biri hariç bütün askerler kutularına dizildiler. Bir süre sonra evde yaşayan herkesin uyumasından yararlanan oyuncaklar eğlenmeye başladı. Kutunun birinden çıkan çirkin ve ürkütücü bir oyuncak kurşun askerin balerine baktığını görünce çok sinirlendi.

Ertesi gün çocuklar oyun oynarken kurşun askeri pencerenin kenarına koydular. Ama kurşun asker aniden sokağa düştü. Oradan geçen başka çocuklar kurşun askeri buldu. Kağıttan bir kayık yapıp küçük oyuncağı içine koyarak onu dereye bıraktılar.

Kurşun asker akıntıyla sürüklendi; nehre ulaştığında kağıt kayık parçalandı. Kurşun asker suyun dibine doğru batıyordu. O sırada kocaman bir balık hızla yüzerek kurşun askerin yanına geldi.

Zavallı oyuncak çok korktu fakat yapabileceği hiçbir şey yoktu. Büyük balık kurşun askeri yuttu.

Kurşun asker artık balığın karnındaydı. Uzun süre orada kaldı. Bir gün aniden bir ışık belirdi ve biri bağırdı: “Kurşun asker!” Bu ses tanıdıktı, sahibine aitti. Kurşun asker inanamıyordu.

Buraya kadar nasıl gelmişti acaba? Evin hizmetçisi pazardan balık almıştı. Üstelik aldığı balık kurşun askeri yutan balıktan başkası da değildi. Kurşun asker arkadaşlarını, özellikle de hayran olduğu balerini yeniden görebilecekti.

Çocuk balığın karnından çıkan kurşun askerin üşüdüğünü düşünüyordu. Isınması için onu şöminenin üzerine koydu, balerin de yanındaydı. Kurşun asker öylesine yorgundu ki…

Tek bacağının üzerinde daha fazla duramadı, düştü. Balerin onu tutmaya çalıştı. Şimdi her ikisi de yanan şömineye düşmek üzereydi.

Tam şömineye düşeceklerdi ki çocuk koştu ve onları ateşe düşmekten kurtardı. Küçük çocuk kurşun askeri ve güzel balerini koymak için bir kutu buldu. İkisini de bu kutunun içine yerleştirdi ve bir daha hiç ayrılmadılar.

Dünya  masalları serimizde “Kurşun Asker” isimli masalımızı okudunuz, Masalımıza Yorum yazmayı ve Arkadaşlarınız İle Paylaşmayı unutmayın.


İlgi İle Okuyacağınız Masallar


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *