«
  1. Anasayfa
  2. Eğitici Masallar
  3. Burnuma Nefis Kokular Geliyor

Burnuma Nefis Kokular Geliyor

eğitici uyku masalları

Burnuma Nefis Kokular Geliyor / Eğitici Uyku masalları

Masal anlatıcı Kısa Hikayeler sitemizde, yeni eğitici uyku masalları dan Nefes alma ve kokuma organımız olan burun ile ilgili masal yani duyu organlarımızdan burunla ilgili bir “Burnuma Nefis Kokular Geliyor” / Eğitici Uyku masalları | eğitici çocuk masalları | zeka geliştirici masalımızı sunuyoruz.eğiticiuyku masallarımızı altta bulunan ve Baba masalları katkısıyla hazırlanan eğitici çocuk masalları videomuz ile dinleye bilirsiniz.


Evimizin bahçesinde çok güzel güller açmıştı. Kırmızı, beyaz, pembe, sarı güller… Rengârenk açan bu güllerden bir demet yapıp anneme götürmeye karar verdim. Annem bunları görünce çok sevinecekti. Hepsinden birer tane aldım. Sadece beyaz gülden iki tane kopardım. Çünkü annem en çok beyaz gülleri severdi.

Annem gülleri görünce beklediğim gibi çok sevindi. Anne bak mis gibi kokan güller getirdim sana, diyecektim ki koklamaya çalıştığım güllerin hiç kokusu yoktu. Anne, hiç koku yok, dedim.

Annem ise güllerin çok güzel koktuğunu söyleyip bir vazoya koydu. Koşarak odama gittim. Çünkü neden koku alamadığımı öğrenmem gerekiyordu. Bunun için burun ile ilgili araştırma yapmaya karar verdim.

Burun ile ilgili bu bilgileri okurken hapşırmaya başladım. Ha-ha-hapşuuu! Sanırım biraz üşütmüşüm. Sesim de biraz değişmeye başladı. Eveeet, şimdi anladım neden koku alamadığımı. Burnun nefes alma dışındaki en önemli görevlerinden biri, koku alma.

Ben de nezle olunca koku almamaya başladım. Annemin pişireceği mis gibi şehriye çorbasının kokusunu alamayacağım demek ki. Çok üzgünüm. Ama bir an önce iyileşmem için sıcak bir şeyler içip dinlensem iyi olacak.

Beş duyu organımızdan biri olan burnumuz, aldığımız nefesi akciğerlere ulaştırır. Burun, havanın akciğere ulaşmasını sağlayan bir organ.

Bir çeşit köprü görevi görüyor diyebiliriz. Aldığımız hava bazen akciğerlerimize uygun olmaz. Mesela çok soğuk olabilir, çok kirli olabilir. İşte burnun esas görevi o zaman başlar. Burun, soğuk havayı ısıtarak, kirli havayı temizleyerek akciğerlere gönderir. Hatta -20 derecedeki bir havayı bile saniyeler içinde ısıtarak akciğerlerimize gönderir.

“Okuduğunuz masallarla ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın! Sizden gelen yorumlar, masallarımızı daha da güçlendirecek ve diğer okuyucularımızın deneyimlerini zenginleştirecektir. Masallarımızın size kattığı anlam ve duyguları bizimle paylaşarak bu büyülü dünyayı hep birlikte daha da renklendirelim. Yorumlarınızı merakla bekliyoruz!

Yolculuğa Hazır Mısınız? Diğer Masallarımızı da Keşfedin!

Ben Garip Bir Telefonum
KelOğla Masalları / Kulağımın Acısı
Yaramaz Kardeş
Benim Adım Atatürk
Doğruluk Defteri


MASAL KATEGORİLERİ

Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

Çocuklar İçin Eğitici Hikayeler masalımızı  Eğitici Dini Masal Videosu İle Dinlemek İstermisiniz?

egitici-masallar

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *