«
  1. Anasayfa
  2. Masal Oku
  3. ÇANAKKALE MASALI

ÇANAKKALE MASALI

Türk masalları

ÇAVUŞ KUŞU ÇANAKKALE SAVAŞINI ANLATIYOR

Türk masalları

Türk masalları nın büyülü dünyasına adım atın! Bu eğitici ve kahramanlık dolu masal, geleneksel Türk masallarının özünü yansıtıyor. Bir zamanlar Mim’in Vadisi’nde geçen bu masal, gençlerimize vatan sevgisinin önemini ve kahramanlık ruhunu öğretiyor. Türk masalları, değerleri aktarmada etkili araçlardır ve bu masal da bu geleneği sürdürüyor.
türk masalı


Bir varmış, bir yokmuş…

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde… Ben ninemle seksek oynarken yolda küçük bir tay gördüm, koşup yelesini ördüm. Ona bildiği masalları sordum.

Bana ninesinin Mim’in Güzel Vadisi’ndeki masallarını bildiğini dile getirdi. Benim ninem de bunu duymaz mı? Hemen küsüp gönül koymaz mı?

Küçük tay, nineciğimin gönlünü almak için masal anlatmaktan başka ne yapsın, değil mi ya! Birlikte dinleyelim mi?..

Güzel bir yaz sabahı Çavuş kuşu, tiz çığlıklarıyla uçarak Mim’in Vadisi’ne geldi. Bütün kuşlar etrafına toplandılar. Çünkü o, dünyayı dolaşır, haberler getirirmiş hep.

Guguk kuşu merakla sormuş hemen:

– Hoş geldin, sefalar getirdin. Yediklerin, içtiklerin senin olsun. Anlat, neler gördün, ne haberler getirdin?

Çavuş kuşu ibiğini sallayıp konuşmuş:

– Çanakkale Boğazı’ndan geçtim. Tabyaları gezdim. Oraları ziyarete gelen bir dede ile torunun sohbetini dinledim. Sizlere de anlatmak isterim.

Serçeler heyecanla kanat çırptılar. Kumrular da, öteki kuşlar da…

– Dede, torununa Çanakkale Savaşları’nı anlattı.

Diyordu ki: Dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir şekilde bütün düşman güçleri bize saldırdılar. 19. Tümen orada tarih yazdı. Ben orada savaşan onbaşılardan biriydim. Düşman bütün gücüyle saldırıyor ama biz yılmadan savaşıyorduk.

Günlerden 25 Nisan’dı. Yıl 1916. Mustafa Kemal komutasında tarihin en büyük siper savaşından galip çıktık. Askerler Yasinlerle, Fatihalarla, tekbirlerle şehit oluyor, yerine hemen şehadete gönül vermiş erler geliyordu.

Leylek gagasını takırdatarak sordu:

– Sonra?.. Sonrasını hemen söyler misin?

Çavuş kuşu hüzünle konuştu:

– Dede bana Kerevizdere Muharebeleri’ni anlattı. Üç saat içinde tam 60.000 top mermisi atıldı. Bu hazırlık ateşiymiş. Sonra düşman saldırdı. Bu taarruz iki gün sürdü. O cephedeki bütün erler şehit düşünce düşman burayı aldığını sandı.

Ama… Allah Allah sesleri ile yeri göğü inleten askerlerimiz düşmanı bozguna uğrattı.

Alakarga gaklayarak dedi:

– Ne çok şehit verilmiş. Allah hepsinden razı olsun. Çavuş kuşu yine bilgece salladı ibiğini: – Müthiş bir zafer kazanmanın gururu yoktu o dedede. Vatanının kurtuluşuna hizmet ettiği için Allah’a şükrediyor, torununa vatan sevgisinin kutsal bir sevgi olduğunu anlatıyordu.

Kuşlar çıt çıkarmadan dinlediler Çavuş kuşu’nun anlattıklarını, çok duygulandılar. Ve kendi vatanları olan Mim’in Vadisi’ni daima korumak için sözleştiler.


“Okuduğunuz  Türk masalları ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın! Sizden gelen yorumlar ile, eğitici Masallarımızın size kattığı anlam ve duyguları bizimle paylaşarak bu büyülü dünyayı hep birlikte daha da renklendirelim. Yorumlarınızı merakla bekliyoruz!”

Diğer Türk Masalları mızı da Keşfedin!

Çanakkale Geçilirmi
ZEYTİN AĞACI
OĞLUM ALİ
İçimizdeki İyilik Sesi
SU PERİSİ MASALI
SİHİRLİ KAPLUMBAĞA
Şu Sınavlar Neden Var Ki
RABBİNİ ARAYAN ÇOCUK


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *