«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. ÖFKENİ YENMEYİ BİL

ÖFKENİ YENMEYİ BİL

dini masallar

Öfkeni Yenmeyi Bil! / Çocuklar için dini masallar

Merhaba kıymetli ebeveynler ve sevgili çocuklar! “Öfkeni Yenmeyi Bil! / Çocuklar için Dini Masallar” dünyasına adım atın. Bu eğitici masalımız, öfke ve sabır üzerine önemli bir öğüt içeriyor. “Öfkeni Yenmeyi Bil! / Çocuklar için Dini Masallar” sadece bir hikaye değil, aynı zamanda çocuklarımıza önemli bir öğreti sunuyor. Masalımız, eğitici ve etkileyici bir atmosferde, öfkeyle baş etmenin yollarını anlatıyor.

Eğitici dini masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

öğretici çocuk masalları


Rahman Ve Rahim olan Allah’ın adıyla Onlar ki öfkelerini Yenerler, İnsanların kusurlarını affederler, Hiç kuşkusuz Allah İyilik edenleri sever. Ali İmran suresi, 134. Ayet

Bir tatil günü Zehra, dinç ve sevinçli bir şekilde uyandı, Temiz havayı doyasıya koklamak ve Odayı havalandırmak için pencerelerini açtı. Açar açmaz gördüğü manzara karşısında hayretler içerisinde kalmıştı.

Her taraf bembeyaz bir örtüye bürünmüştü, Düğün gecesi gelinliklerini giymiş bir gelin gibiydi yeryüzü. Kar yağmıştı. Evler, Arabalar Hatta ağaçlar bile bembeyazdı. Onun heyecanla nasıl bağırdığını bir duymalıydınız. ”Ali Kar diyorum….. kar yağıyor Ali!”

Ali bu sesi duyar duymaz, Küçük bir ceylan misali yatağından fırladı ve Pencereye koştu. Oda sevinçle bağırmaya başladı ”kar yağıyor Oh ne güzel Her yer bembeyaz”, Sevincinden neredeyse Pencereden dışarı fırlayacaktı.

Zehra,  Ali’nin elinden tuttu, El ele sevinçle odadan çıktılar. Sonra da Babaların etrafında dönerek, Bağıra çağıra Neşeli bir şekilde şarkı söylemeye başladılar.

Anneleri mutfağa geçmiş kahvaltı hazırlıyordu. Bir yandan da tatlı bir gülümseme ile çocuklarını izliyordu. ”Tamam çocuklar!” dedi. ”Dışarı çıkacaksınız, Ama Önce kahvaltı”.

Zehra hemen Öyleyse yardım edeyim anneciğim dedi Ve mutfağa girdi. Ali ise pencerenin kenarına oturdu Ve manzaranın güzelliğini Seyre daldı. Bir yandan da ”Sübhanallah ne Tarifsiz bir güzellik Bu” Deyip duruyordu.

Kahvaltıdan sonra iki kardeş Elbiselerini ve eldivenlerini giydiler. Evlerinin yakınındaki parka gitmek üzere evden çıktılar Bütün komşu çocuklar Erkek, kız demeden Orada toplanmış kartopu oynuyorlar.

Ali Ben kocaman bir kardan adam yapacağım Dedi. Zehra ise arkadaşlarıyla kartopu oynamaya başladı. Ali kendisini kardan adamına Öylesine kaptırmıştı ki Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyordu.

Onun şimdi bir kardan adamı vardı Artık. ”Zehra abla” diye seslendi. ”Bak kardan adam bunu tamamladım, Rengarenk bir şapka koydum başına, Bir de ağaç dalından burun yaptım ona!” Zehra ”ne kadar güzel olmuş aferin sana Ali” dedi. Ona el salladı.

Ali kardan adamın karşısına dikilmiş, Övünçle kendi elleriyle yapmış olduğu bu eseri incelerken, Aniden küçük bir çocuk geldi. Çocuk koşuyordu, Birden ayağa kaydı ve Kardan adama çarptı.

Tabii Kardan adam yerli bir olmuştu. Ali kendini kaybetmişçesine öfkelendi. Kızgınlığın dan bağırıp çağırıyordu. Hatta küçük çocuğu dövmeye bile kalkmıştı ki, Zehra araya girdi Kolundan tuttuğu gibi Ali eve doğru götürdü.

Zehra olup biteni olduğu gibi evde annesini anlattı. Ali ağlayıp duruyordu. Annesi oğlunun yanına oturdu Ve gözyaşlarını sildi. ”Bir şey olmaz Küçüğüm, Sen yenisini yaparsın” diye Onu yetiştirmeye çalışırken.

Ali ”Bırak beni, O çocuğun yaptığını yanına bırakmamalıyım!” diyordu. Annesi ”Hayır yavrum o küçük çocuk kasten bu işi yapmadı ki, Öfkeli yenmeli ve Onu affetmelisin! Çünkü Rabbimiz, Bir Müslümanın özelliklerinden bahsederken: ”Onlar ki Öfkelerini Yenerler ve insanların kusurlarını affederler. Hiç kuşkusuz Allah iyilik edenleri sever diye buyurur” dedi.

Ali bu sözleri duyunca sakinleşmişti. Yerinden kalktı Ablası ile birlikte çocukların yanına döndü. O küçük çocuğun Yanlışlıkla yapmış olduğu kardan adamı, Yeniden yapmaya çalıştığını gördü.

Yanına gitti ve  ”Yok yere Sana kızdım Özür dilerim.  İstersen Birlikte yeni bir kardan adam yapabiliriz” dedi. Küçük çocuk Olur anlamında başını salladı ve Birlikte oynayıp eğlenmeye başladılar.

çocuklar için dini masallar  bizlere neler Öğretti

  • İlk olarak; Bir Müslüman Güzel ahlakı ve Yumuşak huylu olmayı kendisine vazife bilmeli Ve çevresindeki insanlarla yaşadığı bütün sorunlarını, Bu yolla halletmeye çalışmalıdır. Çünkü Allah’ın, Peygamber Efendimizin ve diğer bütün insanların Rıza ve Gönül hoşluğu Ancak bu ahlakla kazanılabilir.
  • İkinci olarak; Yüce Allah şöyle buyurur: ”Onlar ki Öfkelerini Yenerler ve insanların kusurlarını affederler. Hiç kuşkusuz Allah  iyilik edenleri sever!”
  • Üçüncü olarak; Peygamber Efendimiz; insan kaba kuvvet kullanabilen değil. Öfke anında Nefsine hakim olabilendir. Diye buyurur. Bu Neden ile Bir Müslüman Güzel ahlak ve yumuşak huylu olmayı prensip edilmeli, Öfke ve kızgınlığına hakim olmalıdır.
  • Dördüncü ve son olarak; Kardeşlerimize, Yakınlarımıza, Arkadaşlarımıza ve çevremizdeki diğer insanlara Güzel ahlak ve Yumuşak huyluluğun önemini anlatmalı; Onlara Bu ahlakla bezenmeyi öğretmeliyiz. İnsanları Öfke ve gazaptan sakındırmalı Davranışların
    kötü sonuçlarını hatırlatarak Uyarmalıyız.

Çocuklar için dini masallar “ÖFKENİ YENMEYİ BİLisimli Öğretici dini masalımızı okudunuz, Masalımıza Yorum yazmayı ve Arkadaşlarınız İle Paylaşmayı unutmayın.


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)


 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *