«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. Allah Her Şeyi Biliyor / Dini Çocuk Hikayeleri

Allah Her Şeyi Biliyor / Dini Çocuk Hikayeleri

dini çocuk hikayeleri

Allah Her Şeyi Biliyor / Dini Çocuk Hikayeleri

Dini çocuk hikayeleri paylaşımlarımız devam ediyor, islami masallar dan güzel bir dini masal var sırada “Allah herşeyi biliyor” isimli Allah ile ilgili çocuk masalımızda, değerli küçüklerimizin Allahı tanıması ve onu sevmesi , bilinçli bir şekilde yetişmesni amaçlayan sitemizde eğitici dini msalımız ile çocuklarımızı bilinçlendiriyoruz, islami masalımızı allta bulunan dini baba masalları videosu ile dinleye bilirsiniz.


Ahmet yeni bir güne uyanmanın sevincini yaşıyordu. Derslerine çalıştığı için de çok rahattı. Kahvaltı için mutfağa gittiğinde neşesini annesi de fark etmişti. Hemen annesinin yanağına bir öpücük kondurdu. “Anneciğim, seni çok seviyorum.” dedi. Sonra babasını öptü. Onu da çok sevdiğini söyleyerek kahvaltısına başladı. Bir taraftan kahvaltısını yapıyor, bir taraftan da bu güzel nimetleri verdiği için Allah’a şükrediyordu. Kahvaltısını yaptıktan sonra, ellerini yıkayıp dişlerini fırçaladı. Önlüğünü giydi. Akşam hazırladığı çantasını aldı.

Okula gitmek için evden çıkarken annesi:
— Oğlum sakın terli terli soğuk su içme, sonra hasta olursun, diye tembihte bulundu.
— Tamam anneciğim dikkat etmeye çalışacağım, diyerek kapıda kendisini bekleyen servis aracına bindi. Bugün okula
sorumluluklarını yerine getirmiş olarak gidiyordu. Mutluydu, çünkü öğretmenine verdiği sözü tutmuştu.

Ders zili çalınca arkadaşlarıyla sınıfa giderek sırasına oturdu. Öğretmeni sınıfa girdiğinde hep beraber ayağa kalktılar, öğretmenlerini selâmladılar. Sonra ders başladı. Sınıf arkadaşlarından Şeyma parmak kaldırdı ve söz istedi.

— Öğretmenim bir şey sorabilir miyim? Dün televizyonda bir film seyrettim. Filmde geçen bir cümle kafama takıldı,
bunu tek başıma anlamam mümkün değil.

— Tamam Şeymacığım sorabilirsin. Neymiş bakalım kafana bu kadar takılan şey? Arkadaşların da merak etmiştir belki, dedi öğretmeni.

Şeyma da:
— Öğretmenim, seyrettiğim bir filmde, bir adama kimse iş vermiyordu. Adam, uzun zaman hapiste yatmış. “Kader mahkûmuyum ben.” deyip üzülüyordu adam. İşte ben bu kader mahkûmu sözünü anlayamadım. Nasıl olur bu?
Adam cezasını çekmiş, hapis yatmış çıkmış. Onu hayattan dışlamak yanlış olmaz mı?

Allah herşeyi Biliyor

— Hiç öyle şey olur mu Şeyma? İnsanlar yaptıklarının cezasını ödedikten sonra diğer insanlar tarafından ömür boyu cezaya çarptırılmamalı elbette ki. İnsanları düştükleri zor durumdan kurtarmak, onlara yardımcı olmak zorundayız. Toplum olarak bu hepimizin üzerine düşen bir görev aslında. Gelelim kader mahkûmu sözüne. Hiç birimiz kader mahkûmu değiliz. Allah bize doğru ve yanlış yolları göstermiştir. İki yoldan birini seçmemiz için de bizi serbest bırakmıştır. Serbest kalınca ne yapacağımızı da bilmiştir. İşte Allah’ın ne yapacağımızı bilmesine kader diyoruz. Kendi isteğimizle veya unutkanlığımız, dikkatsizliğimiz yüzünden yanlış bir iş yapmışsak kaderi suçlayamayız.

O sırada Mustafa söz aldı:
— Öğretmenim, Allah bize akıl vermiştir. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayabiliriz. Ayrıca bize istediğimizi yapma gücünü de vermiştir. İstediğimizi yapabiliyoruz, o yüzden kimseyi suçlayamayız.

Öğretmenleri devam etti:
— Hatırlattığın iyi oldu Mustafa. Çocuklar, Allah her şeyi bilir. Onun bilgisi sonsuzdur. Allah’ın, bizim yapacaklarımızı bilmesi, bizi o işleri yapmaya mecbur etmez. Çünkü o, bize akıl vermiş, iyiyi doğruyu göstermiştir. Bizim iyi işler yapmamızı, kötü işlerden uzak durmamızı istemiştir. Bu yüzden yanlış bir iş yaptığımızda; “Kaderim böyleymiş, Allah benim böyle yapacağımı biliyordu, ben o yüzden böyle yaptım.” dersek, doğru olur mu?

Fatmanur atıldı:
— Derslerimize çalışmayıp kötü not alınca, kaderimde bu varmış, diyemeyiz. Bizim görevimiz çalışmak.

Diğer çocuklar da söz isteyip konuştular. Öğretmenleri çocukların söylediklerini ilgiyle dinledi. Çok memnun olduğu yüzünden belliydi. Bu mutluluğunu öğrencilerine açıklamak istedi.
— Hepinizle gurur duyuyorum çocuklar, çok iyi anlamışsınız. Teşekkür ederim. Bu övgülerden hepsi çok mutlu olmuştu. Derse başlarken her zamankinden daha heyecanlıydılar.

“Okuduğunuz hikayelerle ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın! Sizden gelen yorumlar, hikayelerimizi daha da güçlendirecek ve diğer okuyucularımızın deneyimlerini zenginleştirecektir. Hikayelerimizin size kattığı anlam ve duyguları bizimle paylaşarak bu büyülü dünyayı hep birlikte daha da renklendirelim. Yorumlarınızı merakla bekliyoruz!

Yolculuğa Hazır Mısınız? Diğer Masallarımızı da Keşfedin!

Betül’ün Günlüğü – Eğitici Masallar
kocaman bir kalp
Her İşte Hayır Vardır
Sınav


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları

 Sitemizde yayınlanan masallarımızı Youtube Baba Masalları  linkini tıklayarak Dinleye bilir ve Baba masalları Kanalımıza abone olabilirsiniz! Bildirimlerin gelmesi için “ZİLİ” (🔔) açmayı unutmayın.

Çocuklar İçin Eğitici Hikayeler masalımızı  Eğitici Masal Videosu İle Dinlemek İstermisiniz?

dini masallar

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *