«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. İYİ KALPLİ ÇOCUKLAR – Dini Çocuk masalları

İYİ KALPLİ ÇOCUKLAR – Dini Çocuk masalları

dini masallar

İyi Kalpli Çocuklar / Dini Çocuk masalları

“İyi Kalpli Çocuklar / Dini çocuk Masalları” dünyasına adım atın. Masalımız, dini değerlerin güzellikleriyle yoğrulmuş bir öyküdür. İyi kalplı çocuklar, sevgi ve yardımseverlikle dolu bir dünyanın kapılarını aralarlar, izleyenlere dini öğretilerin ışığında ilham verirler. Siz de “İyi Kalpli Çocuklar / Dini Masallar” ile, sevgi dolu bir dünyaya doğru keyifli bir yolculuğa çıkın. Haydi, birlikte iyilikleri paylaşalım ve bu güzel hikayede birlikte büyüyelim!

Dini çocuk masalları videomuzu Dinlemek İstermisiniz?

çocuklar için masal videoları


Rahman Ve rahim olan Allah’ın adıyla, Onlar ki mallarını Gece ve gündüz, Gizli ve açık İnfak ederler. İşte onların mükafatı Rabbinedir katındadır. Onlar için Korkuda yoktur Üzülecek de değillerdir. Bakara Suresi – 274. Ayet

Ali odasında oturuyordu.. Uzaktan bir ses kulağına geldi. ”Haşlanmış mısır, Haşlanmış mısır…..” Ses yaklaştıkça duyulan ayak sesleri de çoğalmaya başladı. Çocuklar, Satıcıya doğru koşuyorlardı.

Ali Pencereyi açtı. Eğildi ve mısırcının etrafını çevirmiş çocukları seyretmeye Başladı. Cebindeki paraları kontrol etti ve ”Ben de gidip ablam ve kardeşim için Mısır alayım diye” düşündü. Mısır satıcısının yanına gitti.

Arkadaşları da oradaydı. Ama Macit’in babası olan Mısırcı Salih amca Bugün Her zamanki gibi neşeli görünmüyordu… Yorgun ve üzüntülüydü. Oysa Her gün Ali ve arkadaşlarıyla selamlaşır ve şakalaşırdı.

Ali mı sırlarını aldı ve Biraz oyalandı. Tam bu sırada Mısırcı Salih amcanın telefonu çaldı. Ali, istemeden de olsa Onun hanımıyla konuştuklarını duydu. Salih amca eşini teselli etmeye çalışıyordu.

Anlayabildiği kadarıyla Macit hastanedeydi. Salih amca eşiyle konuşmasını bitirdikten sonra, Bir arkadaşın aradı. Hastane masraflarını karşılamak için Ondan Bir miktar borç para istedi. Anlaşılan Salih amcanın acil olarak paraya ihtiyacı vardı.

Ali durdu ve düşünmeye başladı. Çok üzülmüştü. ”Paraya ihtiyaç duyan bir insana nasıl yardım edebilirim?” diye düşünüyordu. Arkadaşlarının yanına gitti ve Konuyu onlara da açtı.

Sonra da ”Macit’in babasına nasıl yardım edebiliriz?” Diye onlara sordu. Her biri bir öneride bulundu. Salih amcaya yardım edebilecekleri en uygun yolu Bulmaya çalışıyorlardı. En çok da Ali’nin teklifi hoşlarına gitti.

Akşam, babası eve döndüğünde Ali çok sevindi. Çünkü babasıyla bugün yaşadıklarını ve Düşüncelerini paylaşmak istiyordu. Yemekten sonra Babasının yanına oturdu. Mısırcı Salih amca ile ilgili bildiklerini anlattı.

Sonra ”babacığım, Arkadaşlarınla ona bir yardım yapmayı düşünüyoruz. Aklımıza birkaç fikir geldi, en çok benimkini beğendik. Ama Nasıl ve ne yapacağımızı bilmiyoruz….” dedi. ve ekledi ”Ben onlara ‘Gelin harçlıklarımızı biriktirip Hastane masraflarını Biz ödeyelim’ diye teklifte bulundum.

Ama Bunu Salih amcayı kırmadan nasıl yapabiliriz? Doğrusu ne yapacağımızı bilmiyoruz…”  Babası Ali’yi kucakladı. Onu Alnından öptü. ”Bu konudaki duyarlılığınız beni çok mutlu etti, Allah sizi bağışlasın, Aferin size! Ben de bu konuda elimden geleni yapacağım. Macit’in babası Salih Bey’e yardım edecek bir yol bulacağız”.

Bu sırada çocuklardan birinin Babası aradı. Ali’nin babası ile konuştu. Ali’nin babası onu eve davet etti. Az sonra başka bir baba aradı. Babalar arasında uzunca süren telefon görüşmelerinin ardından bir araya geldiler.

Uzun uzadıya Ne yapacaklarını tartıştılar. En sonunda, Macit’in babasına nasıl yardımda bulunacaklarını dair bir karara vardılar.

Ertesi gün çocuklar bir araya geldiler. Biriktirdikleri paralarla, Macit için bir demet çiçek, Birkaç oyuncak, Çeşit çeşit hikaye kitapları aldılar. Sonra da babalarıyla birlikte hastaneye gittiler. Hastaneye varır varmaz Ali’nin babası Doğruca muhasebeye gitti.

Hastane masraflarını ödedi ve Görevliye Hesabı Kimin ödediğini Kimseye söylememesi için ricada bulundu.  Macit’in babası, Çocukların babaları ile birlikte Oğlunu ziyarete geldiklerini görünce çok şaşırmıştı.

Onlara tek tek Teşekkür etti. Macit ise çok özlediği arkadaşlarıyla Birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyordu. Getirdikleri hediyelere de çok sevinmişti. Biraz sonra izin isteyip Ayrıldılar orada.

Akşama doğru Mısırcı Salih amca, Hastane masrafları hakkında konuşmak için muhasebeye gittiğinde, ”Hesabınız ödendi!” cevabı ile karşılaşmış, Bütün ısrarlarına rağmen Hesabı kimin Ödediğini öğrenememişti.

Sonra Macit tamamen iyileşmiş ve Babasıyla birlikte Mısır satmaya çıkmıştı. Babasının yüzü yine o her zamanki tatlı tebessümle aydınlanmıştı. O, Hala Hastane masraflarını kimin ödediğini öğrenememişti. Kendisini sıkıntıdan kurtaran Hayır sahipleri için Allah’a Sürekli dua ediyordu.

Dini Masallar ımızın Bize Öğrettikleri

  •          İlk olarak; Hayırlı iş, Açık ya da gizli olsun, Allah’a bağlılığı ve Onun rızasını kazanmanın en güzel yoludur. ” Onlar ki Mallarını Gece ve gündüz, Gizli ve açık İnfak ederler. İşte onların mükafatı Rab’leri katındadır. Onlar için korku da yoktur, Üzülecek de değillerdir. Bakara süresi – 274. ayet”
  •          İkinci olarak; iyilik üzerinde yardımlaşmak, Allah’ın bizden istediği en güzel iştir. ”Siz iyilik etmek, Fenalıktan sakınmak hususunda birbirinizle yardımlaşın. Günah işlemek, Başkasını saldırmak hususunda da Birbirinizi desteklemeyin” diye buyurmuştur. Allah’u Teala
  •           Son olarak; Hayırlı bir iş için yardımlaşmak, Hayırla sonuçlanır. Faydası bu iş için bir araya gelen herkese dokunur. Allah’ın resulü (Allah’ın salat ve selamı onun üzerine olsun) Şöyle buyurur; ”Allah’ın yardımı cemaatle birliktedir. Hiç kuşkusuz Yardımlaşmak Bir toplumun güçlenmesine refah ve mutluluğuna vesile olur”.

iyilikle ile ilgili Dini çocuk masalları “İYİ KALPLİ ÇOCUKLARisimli Eğitici dini masalımızı okudunuz, Masalımıza Yorum yazmayı ve Arkadaşlarınız İle Paylaşmayı unutmayın.


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)


 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *