«
  1. Anasayfa
  2. Eğitici Masallar
  3. internetten Ödev Yapma Masalı

internetten Ödev Yapma Masalı

eğitici çocuk masalları

internetten Ödev Yapma Masalı – Eğitici Çocuk Masalları

Eğitici çocuk masalları serimizde sırada “İnternetten Ödev Yapma Masalı” var. okul öncesi eğitici masallar ve eğitici ilkokul masalları arasında olan, eğitici uyku masalımızda internetten ödev yapan bir çocuğun dikkat etmesi gerekenler anlatılmaktadır. Masalımızı Altta bulunan videoda dinleye bilirsiniz.

internet ödevi masalı


Anlatacağım o kadar çok şey var ki sana anlatmadan unutmaktan korkuyorum. Biliyorsun bu sene 4. sınıfa gidiyoruım. Neslihan öğretmen, verdiği ödevlerle bunu iyiden iyiye hissettirmeye başladı bile. Mesela sık sık araştırma ödevleri veriyor. Bu da beni bu konuda ne kadar başarılı olabilirim diye düşündürüyor.

Dün okul çıkışı diğer sınıftan bir arkadaş ile tanıştım. Araştırma ödevleri hakkında konuştuk. Bu gibi ödevlerde en iyi yardım alabileceğim yerin internet olduğunu söyledi. Yol boyunca bana o bilgilere nasıl rahatlıkla erişebileceğimi anlattı.

Şaşkınlığımdan,“Tüm bilgilere mi?” diye sorunca “Evet, tüm bilgilere.” dedi. O kadar merak ettim ki heyecandan eve çabucak gelmişim. Annem salondaydı. Kitap okuyordu. Kendisini rahatsız etmek istemedim.

Bilgisayarı açtım ve öğretmenimin verdiği ödevle ilgili sorgulamalar yapmaya başladım. Karşıma o kadar çok bilgi çıktı ki neresinden başlamalı, bilemedim.

Bu kadar çok bilgiden hangileri öğretmenimin istediği şeyler acaba diye düşünmeye başladım. Ama bir taraftan da sevinçliydim: İçinde her şeyi bulabileceğim bir bilgi hazinesi ile tanışmıştım.

Annem o an önüme bir elma koydu. Bilgisayar ile o kadar meşgul olmuştum ki annemin geldiğini fark etmemiştim bile. Elmanın konulduğu tabak küçücüktü. Anneme, “Anneciğim, bu elma için bu tabak biraz küçük değil mi?” diye sorunca annem, “Biliyorum evladım, fakat gördüğüm kadarıyla senin yaptığın da bundan pek farklı değil.”
dedi.

“Nasıl yani? Bunun benim ödevimle ne ilgisi olabilir ki?” deyince annem, “İnternet, içinde aklımızın almayacağı kadar bilginin bulunduğu veri bankasıdır. Bilgi toplar ve saklar. Fakat her bilgi, kişiye fayda vermez. Sen de senin için gerekli olan bilgileri öğrenmelisin.

Okul için götüreceğin ödev, eğitim seviyene uygun olmalı. Aksi takdirde sadece o yapmış olduğun ödevin taşıyıcısı olursun.” dedi. Annem sözlerini tamamlar tamamlamaz ben de gülerek, “O halde anneciğim, burada ben tabak, bilgisayardaki tüm bilgiler de elma mı oluyor?” dedim.

Bu sözüme karşılık annem gülümseyerek “Evet, akıl tabağına uygun elma bulabilmek için şimdilik internet konusunda benim ve babanın rehberliğine ihtiyacın var.” dedi.

Annem haklı Sevgili Günlük… Babam bilgisayara, her oturduğumda okumam için bir de yazı astı: Bilgisayarı Kullanma Kılavuzu Sana bu kılavuzdan birkaç cümle yazmak istiyorum:

* Allah, insanın bilgisinin çokluğuna değil ahlakına bakar.
* Unutma ki insanlar internette de olsa yazdıkları şeylerden hesaba çekileceklerdir.
* Bilgiyi güzel yapan şey, bilgi sahibinin ahlakıdır.

Bu kılavuz çok işime yarayacak sanırım.

Eğitici çocuk Masalları serimizde “internetten Ödev Yapma Masalı” isimli Eğitici masalımızı okudunuz, Masalımıza Yorum yazmayı ve Arkadaşlarınız İle Paylaşmayı unutmayın.


İlgi İle Okuyacağınız Masallar


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *