«
  1. Anasayfa
  2. Kısa Hikayeler Oku
  3. TÜRK SANAT MÜZİĞİ ŞARKI HİKAYELERİ : Ada Sahillerinde Bekliyorum

TÜRK SANAT MÜZİĞİ ŞARKI HİKAYELERİ : Ada Sahillerinde Bekliyorum

Ada Sahillerinde Bekliyorum şarkısının hikayesi

TÜRK SANAT MÜZİĞİ ŞARKI HİKAYELERİ

Türk Sanat Müziği’nin en sevilen eserlerinden biri olan ‘Ada Sahillerinde Bekliyorumşarkısının hikayesi, duygu dolu anlatımıyla dinleyenleri adeta o eski zamanlara götürüyor. Bu eşsiz eserin hikayesi, aşkın ve özlemin en saf haliyle işlendiği, ada sahillerinin hüzünlü ama bir o kadar da büyüleyici atmosferini yansıtan bir öykü. ‘Türk Sanat Müziği Şarkı Hikayeleri‘ serimizin bu bölümünde, bu etkileyici şarkının ardındaki gerçek aşk hikayesine derinlemesine bir bakış atıyoruz. Ada Sahillerinde Bekliyorum şarkısının hikayesi ne dalarken, eserin melodisinin ve sözlerinin nasıl bir aşkın, hasretin ve bekleyişin hikayesini anlattığını göreceksiniz.


Ada Sahillerinde Bekliyorum

Ada sahillerinde bekliyorum,
Her zaman yollarını gözlüyorum.
Yârim seni seviyor, istiyorum,
Beni şâd et Şadiye’m, başın için.

Nerede o mis gibi leylaklar,
Sararıp solmak üzre yapraklar,
Bana mesken olunca topraklar,
Beni şâd et Şadiye’m, başın için.

Hep neşeli ortamlarda el çırparak söylenen bu türküde aslında Suat Bey ve Şadiye Hanım’ın hüzünlü aşkı anlatılır. Şadiye zengin bir ailenin kızıdır. Suat ise fakir bir gençtir. Kader ikisini bir yaz Ada’da buluşturur ve birbirlerine âşık olurlar.

Fakat babası, kızını Suat Bey’e vermek istemez. Kış geldiğinde Şadiye ve ailesi Ada’dan ayrılır. Suat ise Ada’da kalır ve sahilde hep Şadiye’nin ona geleceği günü bekler.

Bu arada mektuplarla haberleşmeye devam ederler. Fırtınalı bir akşam Suat bu özleme dayanamaz ve kendini denizin azgın sularına bırakır. Ertesi sabah, fırtına nedeniyle gelemeyen tekneden Suat’a bir mektup gelir.

Bu, Şadiye’nin mektubudur. Mektupta Şadiye, “Suat, babamı nihayet evlenmemize ikna ettim, gelip beni ailemden isteyebilirsiniz.” yazıyordur.


Türk Sanat Müziği Şarkı Hikayeleri bölümümüzde sizler için hazırladığımız. Ada Sahillerinde Bekliyorum şarkısının hikayesi ni okudunuz, Beğendiğinizi ümit ediyoruz. Yorumlarınız Bizim için Çok değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Başarı Hikayeleri
Korku Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler 
İngilizce-Türkçe Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *