«
  1. Anasayfa
  2. İbretlik Hikayeler
  3. Şemsiye

Şemsiye

Yaşanmış İbretlik Hikayeler

Şemsiye / Yaşanmış İbretlik Hikayeler

Yaşanmış ibretlik hikayeler kategorimizde, değerli bir okuyucumuz “Kemal Çerçibaşı ‘ından gelen yeni ibretlik hikaye, hüzünlü bir yaşam hikayesi paylaşmak istiyorum, ibretlik hikayemizin ana teması yapılan iyilik hiç bir zaman unutulmaz.


Küçük Ali ve annesi, yıkık dökük bir gece kondu da kıt kanaat geçinip yaşıyorlardı. Ali o yağmurun şakır, şakır yağdığı gün ekmek almak için mahalle bakkalı Hasan abinin bakkalına gitmek zorundaydı.

Çünkü iki gündür hasta yatmakta olan annesinin bunları yapabilecek takati yoktu. Komşuları Ayşe teyze, durumu bildiğinden ve komşuluk bunu gerektirdiğinden bir tas çorba hazırlayıp komşusuna getirdi.

Küçük Ali parlak lastik çizmelerini giyerek, eline şemsiyeyi alıp evden çıktı. Yağmur da sanki acelesi varmış gibi hızlı yağıyordu.

Ekmeği bakkal Hasan abiden alan küçük Ali, tam evlerine yaklaştığı sırada, küçük sevimli bir köpeğin sağanak yağan yağmurdan korunmak için çatı altına sığınmış, ancak bu kadar hızlı yağan yağmurdan korunması pek mümkün olmamıştı.

Sevimli köpek titriyordu. Ali durumu fark edince hayvana acıdı şemsiyeyi bir müddet elinde tutarak onu korumaya çalışsa da yağmurun duracağı yoktu.

Küçük Ali koltuğunun altındaki ekmekten bir parça koparıp sevimli köpeği doyurdu. Sevimli köpek sanki ona teşekkür edermiş gibi manalı bir ses çıkardı.

Ali tam gitmek üzere oradan ayrılmak üzereydi ki durup sevimli köpeğe bir baktı:

-“Al ufaklık sanırım bu şemsiyeye senin benden daha çok ihtiyacın var. Sakın kaybetme ha, rahmetli babamdan kalan tek hatıra bu şemsiyedir. Hadi hoşça kal” dedi ve koşarak evine geldi.

Hasta anacığı yattığı yerden doğrularak:
-Ali’m nerede kaldın merak ettim. Hem sen neden ıslandın şemsiye almamış mıydın yanına?
-Anacığım söylesem kızarsın.
-Söyle kızmam.
-Sevimli bir köpek saçağın altına sığınmıştı ama yağmur o kadar şiddetliydi ki ıslanıyordu. Gönlüm razı olmadı ve şemsiyeyi ona bıraktım.
-Ah! Oğlum evlatçığım, o babanın Şemsiyesiydi, köpek ne bilsin şemsiye kullanmayı rüzgârda uçar kaybolur gider. Ah deli oğlum benim.

Olayın üzerinden birkaç gün geçmiş şemsiye olayı unutulmuştu. Hasta anacığı iyileşmiş hiçbir sağlık sorunu kalmamıştı. Küçük Ali maddi imkansızlık sebebiyle burs alabileceği bir okula girebilmek için canla başla çalışıyordu. Küçük Ali annesine sürekli:

-Anacığım, ben okuyup doktor olacağım, seni saraylarda köşklerde yaşatacağım, derdi.

Anası ise:
-Ah, oğlum, sen oku, ben başka bir şey istemem, diye yanıt verirdi.

Nihayet burs almak için imtihana gireceği gün gelip çatmıştı. Gece yatmadan bütün derslerini ve notlarını gözden geçirmişti. işin özü, haftalardır bir arı gibi çalışmıştı.

Bu gün ise çalışmalarının meyvelerini toplama zamanı gelmişti. Ali imtihana gireceği okulda iyi bir izlenim bırakmak istediğinden en şık elbisesini giymiş süslenmiş son olarak ta mavi bir kravat takmıştı.

Artık büyük hazırlık her şeyiyle tamamdı. Ayakkabılarını giydi tam kapıdan çıkacağı sırada aniden başlayan yağmuru camdan gören küçük Ali duruma çok üzülmüştü.

Gözleri yaşaran Ali:

-Ah keşke bir şemsiyem olsaydı diye içinden geçirdi. Ama O sıra duvardaki kurmalı saat 12:00’yi buldu. Bu imtihana bir saati kaldığını gösteriyordu.

Acele ile evden çıktığında, o gün karnını doyurduğu köpeğin onu kapının önünde şemsiyesi ile beklediğine şahit oldu. Olaya çok şaşırsa da onu alarak imtihana yetişti.

Evine döndüğünde olayı annesine anlatan Ali köpeğe bahçede bir kulübe yapmaya annesini razı etmişti. Ali o günden sonra köpeğinden hiç ayrılmadı, karnını doyurdu ve ona baktı. Mutlu mesut yaşadılar.

“YARADAN NE İSTERSE O OLUR, YAPILAN BİR İYİLİK SONUNDA SAHİBİNİ BULUR”

Sizden Gelen Hikayeler Gönderen: Kemal Çerçibaşı


“Okuduğunuz hikayelerle ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın! Sizden gelen yorumlar, hikayelerimizi daha da güçlendirecek ve diğer okuyucularımızın deneyimlerini zenginleştirecektir. Hikayelerimizin size kattığı anlam ve duyguları bizimle paylaşarak bu büyülü dünyayı hep birlikte daha da renklendirelim. Yorumlarınızı merakla bekliyoruz!”


Yolculuğa Hazır Mısınız? Diğer Hikayelerimizi de Keşfedin!

Satılık Köpek Yavruları

Başka Dua Bilmezmisin ?

Gerçek Tevekkül

Yavru Köpek

Küçük Evliya


Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *