«
  1. Anasayfa
  2. Kısa Hikayeler Oku
  3. Tarihi Yaşanmış Hikayeler : Firavun’un Helak Edilmesi

Tarihi Yaşanmış Hikayeler : Firavun’un Helak Edilmesi

Tarihi Yaşanmış Hikayeler

Tarihi Yaşanmış Hikayeler : Firavun’un Helak Edilmesi

Zamanın derinliklerine dalın ‘Tarihte Yaşanmamış Hikayeler: Firavunun Helak Edilmesi‘ ile, mitolojik hikayeler ve antik uygarlıklar arasında büyüleyici bir yolculuk. Bu epik destan, efsanevi dünyası antik Mısır’da, Firavun hikayelerinin ve efsanevi kahramanların hayat bulduğu yerde geçiyor. Tarihi kurgu ve antik mitolojinin benzersiz bir karışımını deneyimleyin, kültürel efsanelerin ve kurgusal tarihin dokusunda ilerleyen bu anlatıda. Unutulmaz bir tarihi maceraya katılın, mitik kralların ve efsanevi figürlerin şekillendirdiği antik efsaneleri keşfedin. Bu epik tarihi masalın bir parçası olun, kurgusal antik tarihin bir başyapıtı olarak, antik dünya kurgusuna benzersiz bir dalış yapın.


Tevarîh-i Enbiya’da Musa Peygamber ile ilgili olarak şöyle bir hikâye anlatılır:

“Nice mucize, keramet ve mertebe sahibi Musa Peygamber’i Firavuna yolladılar. 4,000 koyun, 400 sığır, 200 devenin yanı sıra tavuklar, tatlılar, kavurmalar ve çeşit çeşit leziz yiyeceği sofrasında bulundurmak Firavunun töresinden idi.

Bütün Mısır halkı her gün sofrasından doyardı. Firavun tam 400 yıl böyle mükellef sofralar kurarak ilahlık tasladı.

Musa Aleyhisselam, Tûr dağına çıkıp, “Ya rabbi, Firavunu helak eyle!” diye dua edince Allah onun bu duasını kabul buyurarak: “Zamanı gelince, onu suda gark edip varını yoğunu, malını mülkünü senin kavmine azık ve emrine amade kılacağım” dedi.

Bu vaadin üzerinden birkaç yıl geçmesine rağmen Firavun o eski sapkınlık ve azgınlığına devam ediyordu. Bütün o yücelik ve itibarıyla koca Musa peygamber, Allah’ın vaadinin gerçekleşmesini hâlâ dört gözle beklemekteydi. Musa, Allah’ın Firavun’u bir an önce helak etmesi için acele etmekteydi.

Nihayet Musa’nın tahammül etmeye takati kalmamıştı. Sonra kırk gün oruç tutarak Tûr dağına tekrar çıkıp Allah’a yalvar yakar: “-Allah’ım, Firavun’u helak edeceğini vaat etmişken o küfründen ve sapkın davranışına devam etmektedir. Onu ne vakit helak edeceksin?” dedi.

Tanrı’dan bir nida geldi: “-Ey Musa, sen Firavun’u mümkün olduğu kadar kısa sürede helak etmemi beklersin; fakat binlerce kez binlerce kulun yüzü suyu hürmetine onu helak etmemem gerekiyor.

Her gün kullarıma nimeti esirgemeden saçarken, onun sayesinde huzur ve emniyet içinde yaşarlarken, izzet ve celalime and olsun ki, onda bu kerem oldukça onu nasıl helak edeyim?” dedi.

Musa: “-Ya rabbi, peki vaadini ne zaman yerine getireceksin?” dedi.

Rab Teâlâ: “-Ey Musa, Firavun, kullarıma cömertçe ihsan etmekten el çektiği ve onlardan ekmeği esirgediği vakit ömrünü kısaltır, sonunu yaklaştırır ve saltanatını çökertirim” dedi.

Günlerden bir gün Firavun, Hâmân’a: “-Musa’nın Beni İsrail’in çoğunu etrafında toplaması bizi sıkıntıya sokmaktadır. Bakalım onunla sonumuz nereye varacak! Şu halde hiçbir şekilde muhtaç duruma düşmemek için hazine ve stokları dolu tutmak gerekir.

Kendi emniyetimiz için mutfak ve sofra harcamalarını günbegün kısmak icap eder. Elde bulundurduğumuzun bir yarısını ambarlara yığmalı, diğer yarısını da 2,000 koyun, 200 sığır ve 100 deve şeklinde kısmalıyız” dedi.

İşte bu şekilde Firavun harcamaları günden güne kısınca Musa Aleyhisselam, Hakk Teâlâ’nın vaadinin yaklaştığını anladı. Zira harcamalarda aşırı tasarruf saltanatın yıkılışını getirir.

Haberi nakledenler Firavun’un suda boğulduğunu ve o şaşaalı devranından mutfağında kesilecek iki cılız koyuna kadar düştüğünü rivayet ederler.”


Tarihi Yaşanmış Hikayeler : “Firavun’un Helak Edilmesi” Kıssasını okudunuz. Beğendiğinizi ümit ediyoruz. Yorumlarınız Bizim için Çok değerli yorumlarınızı bekliyoruz.


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Başarı Hikayeleri
Korku Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler 
İngilizce-Türkçe Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *