«
  1. Anasayfa
  2. İbretlik Hikayeler
  3. GÜL VERENiN ELi GÜL KOKAR

GÜL VERENiN ELi GÜL KOKAR

ibretlik hikayeler

GÜL VERENİN ELİ GÜL KOKAR / İbretlik Hikayeler

İbretlik Hikayeler kategorisinde okuyacağınız hikaye bir Gelin kaynana hikayesi dir, Sevmenin ve sevilmenin önemini anlatan ibretlik hayat hikayesi


Uzun yıllar önce Çin’de Li -Li adlı bir kız evlenerek aynı evde kocası ve kaynanası ile birlikte yaşamaya başlar. Lakin kısa bir süre sonra kayınvalidesi ile geçinmenin çok zor olduğunu anlar.

İkisinin de kişiliği tamamen farklıdır. Bu da onların sık sık kavga edip tartışmalarına yol açar. Bu, Çin geleneklerine göre hoş bir davranış değildir ve çevrede tepkiyle karşılanır.

Birkaç ay sonra bitmez tükenmez gelin- kaynana kavgalarından ev, o ve eşi için cehennem haline gelmiştir. Artık bir şeyler yapmak gerektiğine inanan genç kadın, doğru babasının eski bir arkadaşı olan baharatçıya koşar ve derdini anlatır.

Yaşlı adam ona bitkilerden yaptığı bir iksir hazırlar ve bunu 3 ay boyunca her gün azar azar kaynanası için yaptığı yemeklerin içine koymasını söyler. Zehir az az verilecek, böylece onu gelinin öldürdüğü belli olmayacaktır.

Yaşlı adam genç kıza kimsenin ve eşinin şüphelenmemesi için kaynanasına çok iyi davranmasını, ona en güzel yemekleri yapmasını söyler. Sevinç içinde eve dönen Li – Li, yaşlı adamın dediklerini aynen uygular. Her gün en güzel yemekleri yapıyor.

Kaynanasının tabağına azar azar zehri damlatıyordu. Kimseler şüphelenmesin diye de ona iyi davranıyordu. Bir süre sonra kayınvalidesi de çok değişmiş ve ona kendi kızı gibi davranmaya başlamıştı. Evde barış rüzgârları esiyordu. Genç kadın kendisini ağır yük altında hissetti.

Yaptıklarından pişman bir vaziyette baharatçı dükkânının yolunu tuttu ve yaşlı adama şu ana kadar kaynanasına verdiği zehirleri onun kanından temizleyecek bir iksir için yalvardı, yaşlı kadının artık ölmesini istemiyordu.

İhtiyar adam yaşlı gözlerle karşısında konuşup duran Li – Li ‘ye baktı ve kahkahalarla gülmeye başladı, “Sevgili Li -Li dedi, sana verdiklerim sadece vitaminlerdi. Olsa olsa kayınvalideni sadece daha da güçlendirdin hepsi bundan ibaret.

Gerçek zehir ise senin beyninde olandı. Sen ona iyi davrandıkça o da dağıldı ve yerini sevgiye bıraktı. Böylece siz gerçek ana kız gibi oldunuz”.
Şunu asla unutma kızım;

“GÜL VERENİN ELİNDE GÜL KOKUSU KALIR. SEVİLEN İNSAN SEVGİSİNİ VEREN İNSANDIR.”


 İbretlik hikayeler kategorimize ait “GÜL VERENİN ELİNDE GÜL KOKUSU KALIR” isimli, Kısa Hikayeler okudunuz, Yorumlarınız bizim için Çok değerli, yorumlarınızı bekliyoruz.


İlginizi Çekecek Kısa Hikayeler


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Korku Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler
İngilizce – Türkçe Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *