«
  1. Anasayfa
  2. İbretlik Hikayeler
  3. İMPARATOR VE HIRSIZ HİKAYESİ

İMPARATOR VE HIRSIZ HİKAYESİ

ibretlik kıssa

Altın Meyve Veren Tohum Hikayesi (ibretlik kıssa)

İbretlik Kıssa mızda ; İnsan doğası gereği, zaman zaman hırslarına yenik düşerek yanlış yollara sapabilir. İşte “Altın Meyve Veren Tohum Hikayesi” bu gerçeği harika bir şekilde anlatıyor. Bu ibretlik kıssa, bir hırsızın aklını kullanarak padişahı kandırmasıyla başlar ve altın meyve veren bir tohumun hikayesiyle devam eder. Bu etkileyici hikaye, okuyuculara kıssadan hisse çıkarmaları için bir fırsat sunuyor. İşte sizler için hazırladığımız bu ibretlik hikaye, ibretlik kıssalar ve padişah hikayeleri arasında öne çıkan anlamlı hikayelerden sadece biri. Okuyun ve bu derin anlamı olan hikayeden ilham alın.

Hikayemizi Dinlemek İstermisiniz?

kıssadan hisse


Bir zamanlar Çin’de bir adam o kadar aç ve bitkin düşmüştü ki, dayanamayıp bir armut çaldı. Adamı yakalayıp cezalandırılmak üzere İmparator’un karşısına çıkardılar. Hırsız, İmparator’u görünce ona şöyle dedi;

“Değerli efendim, çok açtım, dayanamadım çaldım ve yedim. Beni affetmeniz için yalvarıyorum. Eğer affedersiniz size paha biçilemez bir armağanım olacak..” İmparator dudak büker, “Senin gibi birinde paha biçilemez ne olabilir ki?” der.

Hırsız, avucunun içindeki armut çekirdeğini uzatır ve; “Bu çekirdeği ekerseniz bir gün içinde altın meyveler veren bir ağacın yeşerdiğini göreceksiniz..”

İmparator kahkaha atarak; “Ek o zaman, altın meyveleri görünce affederim seni..” dedi. Yoksul adam; “Haşmetlim bu tohumu ben ekemem çünkü ben bir hırsızım.. Bu tohumu ancak, ömründe hiç çalmamış, başkalarına hiç haksızlık yapmamış, yalan söylememiş bir kişi ekebilir. Tohum o zaman gücünü gösterir, aksi takdirde onu ekeni zehirler, tarif edilemez acılarla öldürür. Sultanım, bu tohumu ancak siz ekebilirsiniz..”

İmparator irkildi, ve suratını astı, bir süre düşündükten sonra, hırçın bir sesle;
“Ben imparator’um bahçıvan değil, o tohumu başbakana ver eksin de altın meyveleri görelim.” dedi..

Yoksul adam, tohumu başbakana uzatınca başbakan telaşe içersin de İmparator’a dönüp itiraz etti. “Ben ekim biçim işlerinde çok beceriksizim efendim, sihirli tohumu ziyan ederim. Bence bu tohumu hazinadar başı eksin..”

Hazinadar başı da hemen bir bahane buldu ve bu görevi başkasına devretti. Bir bir orada bulunan herkes sudan sebeplerle tohum ekme görevinden kaçındılar. Sonra İmparator, doğan sessizliğin içerisinde bir süre düşündü. Başı önünde başbakana, hazinadara ve bütün görevlilere dik dik baktı ve;

“Hadi bakalım bu hırsız bahçıvana tohumun nasıl altın meyve verdiğini hep birlikte gösterip sevindirelim” dedi. Cebinden bir altın çıkarıp yoksul adamın tutması için attı. Herkesin ceplerinden sessiz sedasız birer altın çıkarıp adama vermesini izledi.. Sonra da gülerek;
“Bas git buradan be adam, bugünlük bu ders hepimize yeter.” dedi..


“Okuduğunuz hikayelerle ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın! Sizden gelen yorumlar, hikayelerimizi daha da güçlendirecek ve diğer okuyucularımızın deneyimlerini zenginleştirecektir. Hikayelerimizin size kattığı anlam ve duyguları bizimle paylaşarak bu büyülü dünyayı hep birlikte daha da renklendirelim. Yorumlarınızı merakla bekliyoruz!


Diğer İbretlik Hikayelerimizi de Keşfedin!

YAŞLI ÇOBAN VE ELMA AĞACI / Ramazanın ilk günü
Meczup ve Cemaat
Başka Dua Bilmezmisin ?
AYNI DUA
OĞLUMUN KOKUSU
ADIM MUHAMMET
ŞEYTANIN SUÇU


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)


 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *