«
  1. Anasayfa
  2. Dini Hikayeler
  3. Cesur Peygamberim

Cesur Peygamberim

diyanet çocuk masalları

Cesur Peygamberim – Diyanet Çocuk Masalları

Bu eşsiz dini masal, diyanet çocuk masalları kategorisinde yer alıyor ve çocuklar için özel olarak hazırlanmış bir islami masal niteliği taşıyor. Bu tür eğitici dini masallar, çocukların değerlerini öğrenmeleri ve manevi gelişimlerine katkıda bulunmaları için önemli bir araçtır. Diyanet çocuk masalları, eğitici dini masallar arasında öne çıkan nitelikleriyle çocuklarımızın manevi dünyalarını şekillendirir. Masalımızı Altta bulunan masal videosu ile dinleye bilirsiniz.

cesur peygamber


Sevgili günlük… Bazı şeylerden korkuyorum evet. Bunu sana itiraf ediyorum. Mesela yüksekten aşağıya bakmaktan korkuyorum. İçini görmediğim bulanık bir suda yürümeyi hiç istemem tabii ki…

Ama artık korktuğum şeylere karşı daha cesur davranmaya karar verdim. Neden mi? Olaylar şöyle gerçekleşti.

Evde çok sıkılıyordum. “Keşke sıkıldığımızda zaman hızla akıp geçseydi.” diye düşünürken annem ilginç bir şey teklif etti. “Küçük bir gezintiye ne dersin? Çevresinde dağların ve çöllerin olduğu bir yeri görmek ister miydin?

Madem dışarı çıkamıyoruz, sana Peygamberimiz ve onun can dostu Hz. Ebu Bekir’in hicret yolculuğunu anlatayım. Mekke’ye, sonra da Sevr Mağarası’na kısa bir yolculuk yapalım. Ne dersin?” dedi.

Hicretin ne olduğunu sordum anneme. “Peygamberimiz ve ashabının Mekke’den Medine’ye göç etmesine hicret denir. Peygamberimize ve ona inananlara Mekkeli müşrikler çok baskı yapmışlar.

Hatta İslam dininden dönsünler diye eziyet etmişler. İşte bu yüzden onlar da Medine’ye hicret etmek zorunda kalmışlar.” dedi. Nasıl mı hicret etmişler? Haydi gel, sana da anlatayım.

İlk önce develerini hazırlamış ve Medine’ye nasıl gideceklerini planlamışlar. Sonra Peygamberimiz (s.a.s.) gece yarısı evinden çıkarak Hz. Ebu Bekir’in evine gitmiş.

Hemen planladıkları gibi Mekke’nin güneydoğusundaki Sevr Mağarası’na gitmişler. Mekkelileri şaşırtıp izlerini kaybettirmek için üç gün mağarada saklanmışlar.

Âmir b. Fuheyre isimli bir çoban varmış. Gündüz mağaraya yakın bir yerde koyunlarını otlatıp akşam olunca onlara gizlice süt götürüyormuş. Peygamberimiz ve Hz. Ebu Bekir’in Mekke’den ayrıldığını fark eden Kureyşli müşrikler, hemen onları aramaya başlamışlar. Hatta onları bulan kişiye ödül vereceklerini duyurmuşlar.

Peygamberimizle Hz. Ebu Bekir’i arayan bir grup, Sevr Mağarası’nın önüne kadar gelmiş. O kadar yaklaşmışlar ki, ayakları içeriden görünüyormuş. Hz. Ebu Bekir, müşriklerin sesini duyunca biraz endişelenmiş.

“Ey Allah’ın Resulü! Yaklaştılar, bizi görecekler!” demiş. Peygamberimiz de “Üzülme, Allah bizimle beraberdir.” diyerek, onu cesaretlendirmiş.

Biliyor musun? Mağaranın önüne kadar gelen Kureyşliler, içeri girip bakmadan dönüp gitmişler. Böylece Peygamberimizle Hz. Ebu Bekir mağaradan sağ salim çıkıp yollarına devam etmişler.

Canım Peygamberim ne kadar da cesur değil mi? Bence Peygamberimiz, Rabbimize güvendiği, teslim olduğu için bu kadar cesur.

Çünkü Rabbimiz bizi yalnız bırakmaz ve bize her zaman yardım eder. İşte bu yüzden mağaradayken Hz. Ebu Bekir’e sözleriyle bunu hatırlatmış, ne güzel destek olmuş değil mi? Dostluk… Sıkıntılı anlarda dostuna destek olmak, ona moral vermek ne güzel bir şey…

Diyanet çocuk Masalları serimizde “cesur peygamberim” isimli Eğitici dini masalımızı okudunuz, Masalımıza Yorum yazmayı ve Arkadaşlarınız İle Paylaşmayı unutmayın.


İlgi İle Okuyacağınız Masallar


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

Diyanet çocuk Masalları serimizde “cesur peygamberim” isimli dini masalımızı DİNLEMEK İstermisiniz

cesur peygamber

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *