«
  1. Anasayfa
  2. İbretlik Hikayeler
  3. Yaşlı Bilgenin Develeri

Yaşlı Bilgenin Develeri

Anlamlı Kıssadan hisse

Yaşlı Bilgenin Develeri – Anlamlı Kıssadan hisse

Bu Anlamlı kıssadan hisse, bir babanın oğullarına vasiyeti ve bu vasiyetin çözümü etrafında dönüyor. Hikayede paylaşmak, bilgelik ve çözüm odaklı düşünmenin önemi gibi birçok anlamlı kıssadan hisse var.


Sonunun yaklaştığını anlayan yaşlı adam, üç oğlunu yanına çağırır: “Evlatlarım, ben artık aramızdan ayrılıyorum. Bildiğiniz gibi 17 devemiz var. Bunları aranızda önereceğim şekilde paylaşacaksınız.

Develerin yarısı büyük oğlumun olacak. Üçte birini ortanca oğlum alacak. Dokuzda biri de küçük oğlumun olsun. Develeri söylediğim gibi kavga etmeden paylaşın.” der. Çocuklar “Tamam baba” derler.

Yaşlı adam ölür. Çocuklar, 17 deveyi paylaşmak için bir araya gelirler. 17 rakamı 2’ye bölünmez, 3’e de bölünmez, 9’a da. İşin içinden çıkamazlar. “Bir bilene soralım.” derler. Görmüş geçirmiş, yaşlı bir bilgeye giderler doğruca. Dertlerini anlatırlar.

Yaşlı adam “Haklısınız” der. “17 deveyi babanızın istediği gibi paylaşamazsınız. Ben size yardımcı olayım. Benim bir devem var. Onu da size vereyim. 18 deveyi rahmetli babanızın vasiyetine uygun olarak paylaşın.” der.

Üç kardeş, babalarının vasiyetine göre develeri paylaşmaya başlarlar. 18 devenin yarısı olan 9 deveyi büyük kardeş alır. 18 devenin üçte biri olan 6 deveyi ortanca kardeş alır.

Küçük kardeşe de 18 devenin dokuzda biri olan 2 deve düşer. Develeri toplarlar. Büyük kardeşe 9 deve, ortanca kardeşe 6 deve, eder 15 deve. 2 deve de küçük kardeşe, eder 17 deve. Bir deve fazladır.

Yeniden yaşlı bilgeye giderler. “Develeri babamızın istediği gibi paylaştık. Ancak, bir deve fazla geldi.” derler. Yaşlı bilge “Sorun çözüldüğüne göre artık devemi geri alabilirim.” der.

Bilgeden aldıkları deveyi bilgeye geri verirler. Sorunları çözülmüş şekilde ayrılırlar bilgenin yanından.


“Yaşlı Bilgenin Develeri” hikayesini okuduktan sonra, siz de hikayenin kahramanları gibi bazı önemli dersler çıkarabilirsiniz. Hikayenin anlamlı kıssadan hisse üzerinde düşünmenizi ve kendi hayatınıza uyarlamanızı tavsiye ederiz.


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler 
İngilizce-Türkçe Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)


 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *