«
  1. Anasayfa
  2. Gerçek Yaşam Hikayeleri
  3. Öğretmen Hikayesi

Öğretmen Hikayesi

Gerçek Hikayeler

Öğretmen Hikayesi – Gerçek Hikayeler

Öğretmen Hikayesi: Fakir Küçük Çocuğun İbret Verici Yaşanmış Hikayesi | Gerçek Kısa HikayelerYaşanmış hayat hikayeleri arasında yer alan bu dramatik öykü, bir öğretmenin sevgisi ve fakir bir çocuğun yaşam dersini anlatıyor. Duygusal ve öğretici hikayemizi okuyarak, ders veren gerçek yaşam deneyimlerinden ilham alın.


Öğretmenin adı bayan Rüya idi ve 5. sınıf öğrencilerinin önünde ayakta durduğu ilk gün onlara bir yalan söyledi. Çoğu öğretmen gibi, onlara baktı ve hepsini aynı derecede sevdiğini söyledi.

Bu mümkün değildi, çünkü orada en önde, sırasına adeta çökmüş gibi oturan küçük bir öğrenci vardı: Adı Fatih Yılmaz.

Bir önceki yıl, bayan Rüya, Fatih’i gözlemiş, onun diğer çocuklarla oynayamadığını; giysilerinin kirli ve kendisinin de hep banyo yapması gereken bir halde olduğunu görmüştü ve Fatih mutsuz da olabilirdi.

Çalıştığı okulda bayan Rüya, her öğrencinin geçmişteki kayıtlarını incelemekle de görevlendirilmişti ve Fatih’in bilgilerini en sona bırakmıştı. Onun dosyasını incelediğinde şaşırdı.

Çünkü birinci sınıf öğretmeni: “Fatih zeki bir çocuk ve her an gülmeye hazır. Ödevlerini düzenli olarak yapıyor ve çok iyi huylu… Ve arkadaşları onunla olmaktan mutlu…” diye yazmıştı.

İkinci sınıf öğretmeni: “Mükemmel bir öğrenci, arkadaşları tarafından sevilen, fakat evde annesinin amansız hastalığı onu üzüyor ve sanırım evdeki yaşamı çok zor.” diyordu.

Üçüncü sınıf öğretmeni: “Annesinin ölümü onun için çok zor oldu. Babası ona yeterince ilgi gösteremiyor ve eğer bir şeyler yapılmazsa evdeki olumsuz yaşam onu etkileyecek.” diye yazmıştı.

Dördüncü sınıf öğretmenine gelince: “Fatih içine kapanık ve okula hiç ilgi göstermiyor, hiç arkadaşı yok ve bazen sınıfta uyuyor.” demişti.

Şimdi bayan Rüya sorunu çözmüştü ve kendinden utanıyordu. Öğrenciler ona güzel kağıtlara sarılmış süslü kurdelelerle paketlenmiş yeni yıl hediyeleri getirdiğinde kendini daha da kötü hissetti.

Çünkü Fatih’in armağanı kaba kahverengi bir kağıdına beceriksizce sarılmıştı. Bunu diğer öğrencilerin önünde açmak ona çok acı verdi.

Bazıları, paketten çıkan sahte taşlardan yapılmış, birkaç taşı düşmüş bileziği ve üçte biri dolu parfüm şişesini görünce gülmeye başladılar.

fakat öğretmen, bileziğin ne kadar zarif olduğunu söyleyerek ve parfümden de birkaç damlayı bileğine damlatarak onların bu gülmelerini bastırdı.

O gün okuldan sonra Fatih öğretmenin yanına gelerek; “Rüya hocam, bugün hep annem gibi koktunuz” dedi. Çocuklar gittikten sonra öğretmen yaklaşık bir saat kadar ağladı. O günden sonra da çocuklara okuma, yazma, matematik öğretmekten vazgeçerek onları eğitmeye başladı.

Fatih’e özel bir ilgi gösterdi. Onunla çalışırken zekasının tekrar canlandığını hissetti. Ona cesaret verdikçe çocuk gelişiyordu. Yılın sonuna dek, Fatih sınıfın en çalışkan öğrencilerinden biri olmuştu.

Öğretmenin, hepinizi aynı derecede seviyorum yalanına rağmen Fatih, onun en sevdiği öğrenci olmuştu.

Bir yıl sonra, kapısının altında bir not buldu, Fatih’tendi, Tüm yaşantısındaki en iyi öğretmenin kendisi olduğunu yazıyordu. Ondan yeni bir not alana kadar 6 yıl geçti.

Notunda liseyi bitirdiğini ve sınıfındaki üçüncü en iyi öğrenci olduğunu ve Rüya Hoca’nın hâlâ hayatında gördüğü en iyi öğretmen olduğunu yazıyordu. Dört yıl sonra, bir mektup daha aldı Rüya Hoca’dan.

O arada zamanın onun için zor olduğunu çünkü üniversitede okuduğunu ve çok iyi dereceyle mezun olmak için çok çaba sarfetmesi gerektiğini yazıyordu.

Ve Rüya Hoca hâlâ onun tanıdığı ve en çok sevdiği öğretmendi. Bu kez mektubun altındaki imza biraz daha uzundu. Fatih Yılmaz Tıp Doktoru.

Bu hikaye burada bitmedi. İlkbaharda bir mektup daha aldı bayan Rüya. Fatih hayatının kızıyla tanıştığını ve evleneceğini yazmıştı.

Babasının birkaç yıl önce öldüğünü, bayan Rüya’nın düğünde damadın anne ve babası için ayrılan yere oturup oturamayacağını soruyordu.

Tabii ki oturabilirdi. Tahmin edin ne oldu? Bayan Rüya törene giderken özenle sakladığı birkaç taş düşmüş olan o bileziği taktı, Fatih’in ona verdiği ve annesi gibi koktuğunu söylediği parfümden sürmeyi de ihmal etmedi.

Birbirlerini sevgiyle kucaklarlarken, Fatih, onun kulağına “Bana inandığınız için çok teşekkürler bayan Rüya, kendimi önemli hissetmemi sağladığınız için ve beni böyle değiştirdiğiniz için de…” diye fısıldadı.

Bayan Rüya gözünde yaşlarla ona karşılık verdi: “Yanılıyorsun Fatih… Ben değil, sen bana öğrettin, seninle karşılaşıncaya kadar ben öğretmenliği bilmiyormuşum..!”

Gerçek Hikayeler kategorimize ait “Öğretmen Hikayesi” isimli Hüzünlü hikayemizi okudunuz, Yorumlarınız bizim için Çok değerli, yorumlarınızı bekliyoruz.


İlginizi Çekecek Hikayeler


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *