«
  1. Anasayfa
  2. İbretlik Hikayeler
  3. CENNET VE CEHENNEMİN KAPISI

CENNET VE CEHENNEMİN KAPISI

ibretlik hikayeler

Cennet ve Cehennemin Kapısı / İbretlik Hikayeler


Çiftçi yaşlı adamın karşısına oturmuş yaşlı adamın yanında bir de Turna kuşu varmış. Çiftçi yaşlı adama  bir sorusu olduğunu itiraf etmiş. Yaşlı adamın bilge biri olduğunu duyduğunu ve sorusunu cevaplayıp cevaplayamayacağını bilmek istediğini söylemiş.

Yaşlı adam çiftçiye, “Kimse tüm cevapları bilecek kadar bilge değildir ama eğer sana yardım edebileceği düşünürsem, yardım edeceğim.”

Çiftçi yaşlı adama cennetin ve cehennemin kapılarını nasıl açabileceğini bilmek istediğini söylemiş. Her zaman cennete gidebilmeyi ve hiçbir zaman cehenneme düşmeyi istemiyormuş. Bu yüzden de cennetin kapısını açabilmek, cehennemden uzak durabilmek için kapılarının nasıl açıldığını bilmek istediğini anlatmış.

Yaşlı adam ve turna kuşu dikkatle çiftçiyi dinlemişler. Çiftçi konuşmayı bitirince, yaşlı adam “Ne kadar aptalca bir soru! Belli ki sen tamamen cahil bir adamsın!” demiş.

Bunu duyar duymaz çiftçi çok öfkelenmiş ve yaşlı adama vurmaya kalkışmış. Turna kuşu araya girip onu durdurmuş. İşte o zaman çiftçi yaşlı adamın kör olduğunu ve turna kuşunun da onun rehberi olduğunun farkına varmış.

Yaşlı adamı incitmeye kalkıştığı için kendinden utanmış ve öfkesi sönüp gitmiş. Savunmasız yaşlı adama karşı merhametle dolmuş ve ondan kendisini bağışlamasını istemiş. Sonra yaşlı adam çiftçiye, “Öfken cehennemin kapısını açtı. Merhametin ise cennetin kapısını açtı.” demiş.

Bilmek ve bilmemek

Çiftçi büyülenmiş. Onun bilge bir öğretmen olduğu konusunda yanılmadığını anlamış. Hemen yaşlı adama teşekkür etmiş ve olanları tüm köye anlatmak üzere adamın yanından ayrılmış. Sonra pek çok kişi yaşlı adamı ve turnayı görmek için gelmeye başlamış.

Bazıları sorular sormuş, bazıları sadece yaşlı adamı ve turnasını görmek ve onlara yakın olmak için gelmiş. Büyük turna kuşu ve yaşlı bilge huzur dağıtmış.

Bir öğleden sonra, genç bir adam yaşlı adamı ve turnasını görmeye gitmiş. Oldukça gizemli tavırları varmış. Yaşlı adama yaklaşıp kısık bir sesle şunları söylemiş: ”Sevgili öğretmenim, sizin hakkınızda kötü şeyler söyleyen insanlar var…”

“Bir dakika dur!” demiş yaşlı adam. “Bana bunu söylemek için geldiğine emin misin? Birinin benimle ilgili kötü şeyler söylediğini mi duydun?”

Genç adam bir an düşünüp şöyle demiş: “Hayır, ben duymadım. Ama birisi bana böyle olduğunu söyledi… Köyde bu dedikodu almış yürümüş…”

Yaşlı adam ve turnası bir an sessiz kalmışlar. Yaşlı adam düşüncelere dalmış. Turna kuşu her zamanki gibi onun yanında, korumaya hazır ve uyanık bir haldeymiş. Bu güzel kuş yaşlı adama minnettarmış. Adam onu ormandaki bir tuzaktan kurtarmış. O günden beri, bu kör yaşlı adama arkadaşlık ve rehberlik edermiş.

Harika bir ders

Bir süre düşündükten sonra yaşlı adam ona köyde dolaşan dedikoduları söylemek için gelen genç adamla konuşmaya başladı. Ona: “Şu bana söylemek için geldiğin şey, bu benim için veya havada uçan turna kuşu arkadaşım için iyi olacak bir şey mi?” diye sordu.

Genç adam bir anlığına düşündü. Şöyle dedi “Yok, pek değil. Dürüst olmak gerekirse, tam tersi. Bana söyledikleri şey insanların seni mahvedebilecek bir şeyden bahsedip durdukları. Arkadaşın da buna dahil tabii.” dedi genç adam turna kuşuna bakarak.

Yaşlı adam ve turna kuşu yine sessiz kaldılar. Sonra yaşlı adam “Sana son bir sorum var, İnsanların benim ve turna arkadaşım hakkında ne söylediklerini bilmem gerçekten gerekli mi?” dedi.

“Yok, gerek yok aslında,” dedi genç adam oldukça düşünceli bir şekilde.

“O zaman git,” dedi yaşlı adam. Eğer ortada emin olmadığın bir şey varsa, onu söyleyerek iyi bir şey yapmış olmazın ve söylemenin bir gereği de yok. Onun hakkında konuşmaya değmez.” diyerek sözlerini tamamladı.


Cennet ve Cehennemin Kapısı / İbretlik Hikayeler hikayemizi okudunuz, Yorumlarınız Bizim İçin çok Önemli, Lütfen Yorumlarınızı yazın.


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)


 

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *