«
  1. Anasayfa
  2. Kısa Hikayeler Oku
  3. Hz. Süleyman ve Kanadı Kırık Kuş

Hz. Süleyman ve Kanadı Kırık Kuş

ibretlik hikayeler

Hz. Süleyman ve Kanadı Kırık Kuş / Peygamber Kıssaları

Peygamber kıssaları Yazımızda ibretlik hikayeler ile sizlere sunmaya devam ediyoruz, Bu peygamber hikayesin de Hz. Süleyman ve Bir kuşun hikayesini okuyacaksınız.

Hz. Süleyman güçlü bir devlete ve orduya sahipti. Adaletle hükmeden bir peygamber ve devlet başkanıydı. Sadece insanlara değil hayvanlara da hükmederdi.

Bir gün bir kuş, kanadını bir dervişin kırdığından şikâyet ile Hz. Süleyman’a gelir. Şikâyetçi kuş, derdini anlatır ona. Hz. Süleyman da o kuşun şikâyetçi olduğu dervişi buldurur, huzuruna getirtip sorar:
– Bak, bu kuş senden şikâyetçi. Niye kırdın kuşun kanadını?
Derviş, kendini savunur:
– Sultanım, Allah bu mahlûkatı âdemoğlunun hizmetine vermiştir. Ben, bu kuşu avlamak istedim. Yine de ona kaçması için fırsat verdim, fakat o bekledi. Adeta; “Gel beni tut, ne istiyorsan yap” dedi. Ben de bana teslim olacağını düşünerek üzerine atladım. Tam yakalayacakken kaçmaya çalıştı. O esnada da kanadını incittim.

Bunun üzerine Hz. Süleyman kuşa döner:
– Bak, bu adam da haklı… Sen niye kaçmadın? O sana sinsice yaklaşmamış. Neticede sen uçup kaçabilirdin. Şimdi kolum kanadım kırıldı diye şikâyet ediyorsun.
Kuş itiraz eder:
– Efendim, bu kişi bir avcı olsaydı o zaman hemen kaçardım. Ben onu derviş kıyafetinde gördüğüm için kaçmadım. Bundan bana zarar gelmez diye düşündüm. Derviş olanın ne işi olur böyle şeylerle…

Hz. Süleyman bu savunmayı beğenir ve kuşu haklı bulur. Kısasın yerine gelmesi için “dervişin kolunun kırılması gerekir” der.
Kuş, dervişe acır:
– Efendim, öyle yapmayın!
– Ne yapayım?
– Efendim, bunun kolunu kırarsanız, kolu iyileştikten sonra aynı şeyi yine yapabilir.
– Peki, ne yapalım?
– Siz bunun üzerindeki derviş kıyafetini çıkarın, derviş Hırkasını sıyırın! Sıyırın ki diğer kuşlar benim gibi aldanmasın!

Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Başarı Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler 
İngilizce-Türkçe Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)

Sesli Hikayeler Dinlemek için Youtube kanalımıza  Abone olmayı unutmayın http://bit.ly/2vCvpPt

KISA HİKAYELER

Severek Okuduğunuz hikayelerimize Android uygulamamızı indirerek cep telefonlarınızdan ve Tabletlerinizden Rahatlıkla Ulaşa Bileceksiniz.İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *