«
 1. Anasayfa
 2. Kitap Özetleri
 3. Gülnihal – Kitap Özeti

Gülnihal – Kitap Özeti

Gülnihal Kitap Özeti

Gülnihal Kitap Özeti

Namık Kemal’in 1875 yılında yazdığı Gülnihal, 19. yüzyıl Osmanlı toplumunda yaşanan aşk, ihanet ve entrikaları anlatan bir tiyatro oyunudur. Gülnihal kitabı toplamda 144 sayfadır ve 100. adat basılmıştır.

Gülnihal Roman Kahramanları :

 • İsmet: Gülnihal’ın sevgilisi
 • Gülnihal: İsmet’in sevgilisi, bir dadının kızı
 • Muhtar Bey: İsmet’in amcası
 • Kaplan Paşa: İsmet’in amcası, Muhtar Bey’in düşmanı
 • Zülfikar Ağa: Kaplan Paşa’nın tüfekçibaşısı

Gülnihal Kitap Özeti :

Namık Kemal’in 1875 yılında yazdığı Gülnihal, 19. yüzyıl Osmanlı toplumunda yaşanan aşk, ihanet ve entrikaları anlatan bir tiyatro oyunudur.

Oyunun merkezinde, İsmet ve Gülnihal adında iki genç vardır. İsmet, varlıklı bir ailenin oğludur ve Gülnihal, bir dadının kızıdır. İsmet ve Gülnihal birbirini severler, ancak İsmet’in amcası Muhtar Bey, Gülnihal’ın babasının katilidir.

Muhtar Bey, İsmet’in Gülnihal’la evlenmesini engellemek için, Kaplan Paşa adında acımasız bir sancakbeyi ile işbirliği yapar. Kaplan Paşa, İsmet’in konağına baskın düzenler ve İsmet’i tutuklar.

Gülnihal’ın dadısı, İsmet’i kurtarmak için, Gülnihal’ı zorla Kaplan Paşa ile evlendirir. İsmet, Gülnihal’ın evlendiğini öğrenince, zindandan kaçar ve Gülnihal’ı kurtarmaya çalışır.

İsmet, Gülnihal’ı kurtarmak için Zülfikar Ağa adında bir tüfekçibaşısıyla işbirliği yapar. Zülfikar Ağa, Kaplan Paşa’yı öldürür ve İsmet ile Gülnihal’ı evlendirir.

Gülnihal Oyunun Teması:

Namık Kemal’in Gülnihal oyunu, aşk, ihanet ve entrikaların yanı sıra, adalet ve özgürlük temalarını da işleyen bir eserdir.

Oyunda, İsmet’in amcası Muhtar Bey, adaletsizliğin ve baskının bir simgesi olarak görülür. Muhtar Bey, Gülnihal’ın babasının katilidir ve İsmet’in Gülnihal’la evlenmesini engellemek için, Kaplan Paşa gibi acımasız bir adamla işbirliği yapar.

Oyunda, İsmet ve Gülnihal ise, aşkları uğruna mücadele eden özgürlükçü gençler olarak görülür. İsmet, zindandan kaçar ve Gülnihal’ı kurtarmak için savaşır. Gülnihal ise, İsmet’i sevdiği için, onunla evlenmeye razı olur.

Gülnihal kitap Önemli Başlıkları:

 • İsmet ve Gülnihal’ın aşkı
 • Muhtar Bey’in İsmet ve Gülnihal’ın aşkına engel olmak için yaptığı planlar
 • Kaplan Paşa’nın İsmet’i tutuklaması
 • Gülnihal’ın dadısının İsmet’i kurtarmak için yaptığı planlar
 • İsmet’in zindandan kaçması ve Gülnihal’ı kurtarmaya çalışması
 • Zülfikar Ağa’nın Kaplan Paşa’yı öldürmesi
 • İsmet ve Gülnihal’ın evlenmeleri

Gülnihal Oyunun Eleştirileri:

Namık Kemal’in Gülnihal oyunu, Türk tiyatrosunun klasikleri arasında yer almaktadır. Oyun, güçlü karakterleri, sürükleyici konusu ve başarılı anlatımı ile öne çıkmaktadır.

Oyunun eleştirmenlerden genel olarak olumlu eleştiriler aldığı söylenebilir. Oyun, adalet ve özgürlük temalarını işleyen güçlü bir anlatı olarak değerlendirilmektedir.


Gülnihal Kitap Özeti okudunuz, Eksik yada yanlış bulduğunuz bilgileri bize İletişim Sayfamızdan bildire bilirsiniz, yorumlarınızı bekliyoruz.


İlginizi Çekecek Hikayeler


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Korku Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler
Kitap Özetleri
İngilizce – Türkçe Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *