«
  1. Anasayfa
  2. Kitap Özetleri
  3. Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Özeti

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Özeti

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Özeti

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Özeti

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu özeti , Amerikalı yazar Eleanor Coerr tarafından 1977 yılında yazılmış bir çocuk kitabıdır. Kağıttan Bin Turna Kuşu Kitabının basım tarihi 2022’dir .

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu, Sadako Sasaki’nin günlüğünden yola çıkarak, Hiroşima’ya atılan atom bombasının ardından bu ülkede yaşananları ve dünya kamuoyundaki yankılarını anlatan bir çocuk romanıdır.

Kitap, Japonya’da 1943-1955 yılları arasında yaşamış ve II. Dünya Savaşı kurbanı çocukların sembollerinden biri olmuş Sadako Sasaki’nin gerçek hayat hikâyesine dayanır ve Japon kültürünü ve Budizm inancını yansıtır.

Sadako, Hiroşima’ya atılan bombanın etkisiyle hastalanan babaannesini kaybettikten sonra kendisinin de hasta olduğunu öğrenir.

Hastanede yatarken onu iyileştirmesi için 1000 turna kuşunu katlamaya başlar. 644. kuşunu katladıktan 1 gün sonra ölür.

Sadako’nun günlüğü ile hastanede kalırken arkadaşlarına yazdığı mektuplardan derlenen “Kokeşi” adlı kitaba dayanıyor. Hikaye, biçimsel olarak dokuz bölümden oluşsa da zamansal olarak üç bölümden oluşuyor.

İlk bölümde Sadako’nun henüz hiçbir hastalık belirtisi yokkenki yaşamı ele alınıyor. Bu bölümde Sadako’nun kişilik özellikleri, ailesi ve günlük yaşantısı göze çarpıyor.

İkinci bölümde ise Sadako koşu yarışmasına seçiliyor ve bu dönemde hastalık belirtileri ortaya çıkıyor.

Üçüncü bölüm ise Sadako’nun olağan yaşamına veda edip hastaneye yatmasıyla başlıyor ve hayata gözlerini yummasıyla sona eriyor.

Kitabın sonunda hikayenin dışında üç bölüm daha bulunuyor.

Bu bölümlerde yazar hakkında ve Sadako’nun hikayesinin nasıl yazıldığı ile ilgili bilgiler yer alıyor. Son olarak ise origami tekniği ile turna kuşunun nasıl yapıldığı, resimli ve ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.


Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Özeti ni okudunuz. İstediğiniz ktap özetlerini iletişim bölümüzden bize ilete bilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz.


İlginizi Çekecek Hikayeler


Hikayeler Kategori

Kısa Hikayeler
İbretlik Hikayeler
Dini Hikayeler
Aşk Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Korku Hikayeleri
Gerçek Yaşam Hikayeleri
Sizden Gelen Hikayeler
İngilizce – Türkçe Hikayeler
Yaşam Tadında Kısa Hikayeler (Youtube)

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *