«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. DOĞRULUK YOLU

DOĞRULUK YOLU

eğitici dini masallar

DOĞRULUK YOLU / Eğitici Dini Masallar

Eğitici dini masallar dan çocuklarınız için doğruluk ve dürüstlüğün anlatıldığı islami bir masal seçtik. Zevkle  okuyacak ve isterseniz masalımızı dinleye bileceksiniz.

Dini masalımızı Dinlemek İstermisiniz?

eğitici dini masallar


Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla ; ”Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve her zaman doğru ve yerinde söz söyleyin”. Ahzâb suresi 70. Ayet

Talha o gün arkadaşları ile parkta oynuyordu. Arkadaşı Kerem, futbol topu getirmişti. Hemen iki takım kurdular ve maç başladı. Talha futbolu çok severdi. Çok geçmeden ilk golünü attı.

Takım arkadaşları sevinçten havalara uçtu. Talha ikinci golünü atmak için topa tüm gücüyle vurdu. Ama top gitti, gitti ve bakkalın camekânını büyük bir gürültüyle kırarak dükkânın içine girdi. Talha bir an donakaldı. Bakkal Salih Amca elinde topla dışarı çıktı. Kaçışan çocuklara “Kim attı bakayım bu topu?” diye seslendi.

Talha tam o anda, derste öğretmenin söylediği sözleri hatırladı: Ahzâb suresi 70. Ayet ; ”Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve her zaman doğru ve yerinde söz söyleyin” ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s.), daima doğru sözlüydü. İnsanlar ona, güvenilir anlamına gelen “el-Emin” ismini vermişlerdi.

Biz de Peygamberimizi  örnek almalıydık. Talha, Salih Amca’ya doğru yaklaşarak: “Ben attım Salih Amca. Çok özür dilerim. Bilerek olmadı.” dedi. Salih Amca önce şaşırdı sonra gülümsedi. Talha’nın bu dürüstlüğü onu etkilemişti. “Sorun değil evladım. Olur böyle kazalar.” diyerek dükkâna geri döndü.

O gidince diğer çocuklar saklandıkları yerden çıkarak Talha’nın yanına geldiler. Talha’ya, korkmadan nasıl doğruyu söyledin, dediler. Talha, doğrusu önce biraz çekindim, dedi. Ama sonra Peygamberimizi örnek alarak dürüst davrandığını söyledi.

Akşam olduğunda Talha, babasına o gün yaşanan olayı anlattı. Babası “Dürüst davrandığın için teşekkür ederim oğlum. Şimdi Salih Amca’nın camını takmaya gidelim.” dedi. Camı taktırdılar. Talha bundan sonra daha dikkatli olacağına söz vererek babasıyla birlikte evine döndü.

Yazan : Fatma Özcan


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Keloğlan masalları
Baba Masalları (Youtube)


İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Symbat

    Selamün aleyküm.Size bir teklif etmek istiyorum.Ben bu masalları kazak diline çevirsem izin verecek misiniz?