DOĞRULUK YOLU

Yazımızı Paylaşın

DOĞRULUK YOLU / Eğitici Dini Masallar

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla ; ”Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve her zaman doğru ve yerinde söz söyleyin”. Ahzâb suresi 70. Ayet

Talha o gün arkadaşları ile parkta oynuyordu. Arkadaşı Kerem, futbol topu getirmişti. Hemen iki takım kurdular ve maç başladı. Talha futbolu çok severdi. Çok geçmeden ilk golünü attı. Takım arkadaşları sevinçten havalara uçtu. Talha ikinci golünü atmak için topa tüm gücüyle vurdu. Ama top gitti, gitti ve bakkalın camekânını büyük bir gürültüyle kırarak dükkânın içine girdi. Talha bir an donakaldı. Bakkal Salih Amca elinde topla dışarı çıktı. Kaçışan çocuklara “Kim attı bakayım bu topu?” diye seslendi.

Talha tam o anda, derste öğretmenin söylediği sözleri hatırladı: Ahzâb suresi 70. Ayet ; ”Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve her zaman doğru ve yerinde söz söyleyin” ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s.), daima doğru sözlüydü. İnsanlar ona, güvenilir anlamına gelen “el-Emin” ismini vermişlerdi. Biz de Peygamberimizi  örnek almalıydık. Talha, Salih Amca’ya doğru yaklaşarak: “Ben attım Salih Amca. Çok özür dilerim. Bilerek olmadı.” dedi. Salih Amca önce şaşırdı sonra gülümsedi. Talha’nın bu dürüstlüğü onu etkilemişti. “Sorun değil evladım. Olur böyle kazalar.” diyerek dükkâna geri döndü.

O gidince diğer çocuklar saklandıkları yerden çıkarak Talha’nın yanına geldiler. Talha’ya, korkmadan nasıl doğruyu söyledin, dediler. Talha, doğrusu önce biraz çekindim, dedi. Ama sonra Peygamberimizi örnek alarak dürüst davrandığını söyledi.

Akşam olduğunda Talha, babasına o gün yaşanan olayı anlattı. Babası “Dürüst davrandığın için teşekkür ederim oğlum. Şimdi Salih Amca’nın camını takmaya gidelim.” dedi. Camı taktırdılar. Talha bundan sonra daha dikkatli olacağına söz vererek babasıyla birlikte evine döndü.

Yazan : Fatma Özcan

MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları
Baba Masalları (Youtube)

Dini masalımızı Dinlemek İstermisiniz?


KISA HİKAYELER

Severek Okuduğunuz hikayelerimize Android uygulamamızı indirerek cep telefonlarınızdan ve Tabletlerinizden Rahatlıkla Ulaşa Bileceksiniz.

Masalımızda ;dini masallar, dini masallar izle, dini masallar 4 yaş, dini masallar 5 yaş, dini masalları, dini masallar 6 yaş, dini masallar uzun, dini masallar sesli, dini masallar 3 yaş, eğitici masallar, eğitici masallar baba masalları, eğitici masallar dinle, eğitici masallar okul öncesi, eğitici masallar 3 yaş, eğitici masallar 6 yaş, eğitici masallar 5 yaş, eğitici masalları, eğitici masallar 7 yaş, uyku masalları, uyku masalları dinle, uyku masalı, uyku masal, uyku masalı dinle, uyku masalları 3 yaş, uyku masalları 5 yaş, baba masalları, baba masalları dini, baba masallar, baba masalları aç, baba masalları izle, baba masalları oku, babanın masalları, annesi baba masalları, eğitici masallar

Yazımızı Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir