«
  1. Anasayfa
  2. Dini Masallar
  3. SEVGİLİ BÜYÜKANNEM

SEVGİLİ BÜYÜKANNEM

eğitici dini hikayeler

Sevgili Büyükannem / Eğitici Dini Hikayeler

Sevgili Büyükannem masalımız, eğlenceli ve eğitici dini hikayeler sunar. Bu eşsiz hikaye, Sevgi dolu bir büyükanne ile yaşanan sıcak bir bağlamı anlatan bu masal, küçük okuyucularımıza değerli yaşam dersleri sunuyor. Haydi, bu etkileyici masalın büyüleyici dünyasına dalın ve ahlaki değerleri keyifli bir şekilde öğrenin. Videomuzda masalımızı dinleye bilirsiniz.

eğitici dini masallar


”Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla; Rabbin Yalnız, kendisine kulluk etmenizi ve Anne babaya İyilik etmeyi buyurmuştur. Eğer ikisinden biri veya her ikisi, Senin yanındayken ihtiyarlayacak olursa Onlara karşı ”Öf ” Bile demeyesin Onları azarlamayasın, İkisinde de hep tatlı söz söylesin.
İsra suresi 23. Ayet

Büyük annemi nede çok seviyorum bir bilseniz, Onu Ne çok özlüyorum. Tatil günlerinde onu ziyaret ediyor, Bütün zamanımı onun yanında geçiriyor, Onu dinliyor, Güzel tatlı hikayelerine kulak veriyorum. Bana ettiği nasihatlerde çok hoşuma gidiyor.

Bende ona hep okulumu, hatıralarımı anlatıyorum, Arkadaşlarımdan bahsediyorum, Onun yanındayken, Zamanın nasıl akıp geçtiğini anlamıyorum bile. Sanırım O da benim ziyaretine gideceğim günleri iple çekiyor.

Her gittiğimde bana şunu söyler ”Zehra’m benim Yine gel olur mu? Sakın gecikme. Buraya, Benim yanıma bir an önce gelmen için her gün dua ediyorum.

Son ziyaretimde büyükannem bana Kendisini her ziyaret ettiğimde çok sevindiğini dile getirmişti. Babamın her gün ona uğramasının ise Kendisini daha bir güvende hissetmesine sebep olduğundan bahsetmişti.

Ama Yalnızlık duygusunu Bir türlü yenemediğini, Hele hele ziyaretine gidecek ve Ona güven duygusu verecek birilerinin olmadığını düşündüğünde daha çok üzüldüğünü söylemişti.

O gün Bütün bunları babama anlatmam gerektiğini düşündüm, Babam anlattıklarımı dikkatle dinledikten sonra, ”Evet yavrum, Onu her gün ziyaret etmeli, Bir gün dahi yalnız bırakmamalıyız. Böylece yalnız olmadığını anlar, Gönlü rahat olur.

Hiçbir iş hiçbir meşguliyet bizi bu görevimiz den alıkoymamalı. Aslında onu görmek bana da iyi geliyor, Onu her gördüğümde kalbimin ısındığını hissediyorum. Onun yanındayken Kendimi bir sevgi ve şefkat yumağının sarılmış gibi görüyorum.”

”O Benim annem Zehracığım, Beni doğuran besleyen büyütüp kendi ayaklarım üzerinde duruncaya kadar her türlü zahmete katlanan Biricik annem ” Dedi,  Sonrada çekmecesinden büyükannem ve Büyükbabam ile ilgili hatıralarını yazdığı defterini Çıkarttı babam,

Sadece bir anne ve babanın çözebileceği sorunlarını, Sadece bir anne ve babanın sevgi ve şefkati ile dinebilen acılarını ve Çocukluk yıllarından Bugüne Onlarla yaşadığı acı ve tatlı günlerini yazdığı Defterlerinin sayfalarını çevirirken duygulanmıştı babam.

Bu arada annem başımı okşayarak şöyle dedi;  ”Evet kızım Anne baba hakkı çok önemlidir. Yüce Allah Bu Hakkı sık sık hatırlatır, Onlara çok iyi davranmamızı, Onları koruyup gözetlememiz gerektiğini söyler.

Onların beklentilerine uygun davranmamızı ve Onlara çok önem vermemizi ister Allah.  Sen şu ayeti kerimeyi mutlaka duymuşsundur.

“Bismillahirrahmanirrahim, Şefkatle, Tevazu ile onlara kol kanat ger ve Şöyle dua et, Yarabbi Onlar Küçüklüğümde Nasıl beni ihtimamla yetiştirdiler ise Ona mükafat olarak Sen de onlara Merhamet Buyur”.

Ben de ”Evet anneciğim, Biz zaten bugün okulda anne ve baba hakkı ile ilgili konuşmuştuk. Öğretmenimiz de bu ayeti hatırlatmıştı.

Babam ”Allah’ın izniyle Her gün büyük anneni görmeye gideceğim. Bir gün dahi aks atmayacağım, iş güç Hiçbirinin önemi yok Yeter ki onun Güler yüzünü şefkat dolu gözlerini göreyim. Onu bana ve aileme hayırlı dualarını duydukça, Kendimi daha huzurlu hissediyorum”.

O Günün Akşamı annem ve babamla birlikte Büyük annemin evine gittik. Yanımıza Onun ihtiyaç duyabileceği Bazı şeylerde almıştık, Bizi gördüğünde nasıl sevindiğini görmeliydiniz.

Babam elini öperken, ”Hakkını helal et anneciğim” dedi. Sonra da oturdu. Büyük annemin anlattığı tatlı hikayeleri dinledik, Şakalarına Hep birlikte güldük eğlendik.

O günden sonra, Babam büyük Annemi hiç ihmal etmedi. Her gün ziyaretine gidip Hal hatırını soruyordu. ”Anneciğim Aslında Asıl benim senin şefkatine ihtiyacım var” diyordu babam.

Sonrada annesinin ellerinden öpüyor, Vedalaşıp eve dönüyordu. Gelirken de Büyükannemin bizim için hazırladığı o nefis tatlıları beraberinde getiriyor, Selam ve dualarını Sevgi dolu iyilik ve afiyet dileklerimizi iletiyordu.

Eğitici dini masallar dan Neler öğrendik

Sevgili çocuklar Hikayemizin Sonuna Geldik. Peki bu hikaye bize neler anlattı, Hikayeden neler öğrenmemiz gerekiyor bunlara Birlikte bakalım mı ;

  • İlk olarak; Ana babaya iyilik, Allah’a yaklaşmanın en büyük vesilesidir. Onlara saygısızlık ise, Yüce Rabb’imizin hesap soracağı en büyük günahlardandır.
  • ikinci olarak; Ana-babaya iyilik edenlerin mükafatı, Onlara saygısızlık edenlerin cezası, Sadece Ahiret gününde değil, Dünyada da verilir.
  • Üçüncü olarak; Anne babamıza karşı bir ihtimalimiz söz konusu olduğunda, Hiç vakit kaybetmeden telafi etmeliyiz, Onlarla ilişkilerimizi düzeltmeliyiz, Çünkü Onlar bizim Bu dünyadaki varlığımızın sebebidir.
  • Dördüncü olarak; İyilik ve ihsan ana babalarımızın Yanı sıra Büyükanne Ve büyük babalarımıza aynı şekilde üzerimizde Hakkı bulunan Bütün herkese karşı Boynumuzun borcudur.

eğitici dini masallar serimizde “SEVGİLİ BÜYÜKANNEM” isimli  masalımızı okudunuz,  eğitici çocuk masalı mızı beğenmeği ve paylaşmayı unutmayın.


Yorumlarınız bizim için çok önemli.. Yorum Eklemeyi Unutmayın

Bu Masallarımızı Okudunuz mu?


MASAL KATEGORİLERİ
Masal Oku
Dini Masallar
Eğitici Masallar
Türk masalları

İlginizi Çekecek Hikayeler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *